Müzeler kompleksi projesi 2012 yılında hayata geçecek

Müzeler kompleksi projesi 2012 yılında hayata geçecek
Uşak'taki tarihi Tren Garı'nda yapılacak olan Müzeler Kompleksi projesi 2012'de hayata geçirilecek.

Uşak'taki tarihi Tren Garı'nda yapılacak olan Müzeler Kompleksi projesi 2012'de hayata geçirilecek. Yaklaşık 3 yıldır devam eden çalışmalar sonucu proje ile ilgili sorunların giderildiğini beliren Uşak Valisi Özdemir Çakacak, “Uşak'a yakışır modern bir kompleks inşa edilecek” dedi
Uşak Valiliği'nin öncülüğünde yürütülen Müzeler Kompleksi projesi ile ilgili sorunlar giderildi. Yaklaşık 3 yıldır çalışmaları süren projenin yapımına 2012 yılında başlanacak. Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) projenin maketlerini hazırladı. Uşak Valisi Özdemir Çakacak, projenin son halinin Kütahya Bölge Anıtlar Kurulu'ndan onay aldığını ve yer tahsisi ile ilgili sıkıntıların da aşıldığını söyledi.
1896 yılında Fransızlar tarafından yapılan ve 80 bin metrekarelik alan üzerinde bulunan istasyonda yürütülecek olan projeyi Uşak Valiliği ile Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) hazırladı. Uşak Tren Garı'ndaki yer tahsisi sorunu da çözüme kavuştu.
Kompleksin maketlerini ve taslak çalışmalarını Uşak Valiliği binasında sergilemeye başlayan Vali Özdemir Çakacak, kültürel varlıkların daha elverişli koşullarda sergileneceğini söyledi. Projenin yapımı için bütçenin henüz oluşturulmadığını ve ihale tarihinin belirlenmediğini ifade eden Çakacak, kentin önemli bir tarihi zenginliği olan Karun Hazineleri'nin daha elverişli koşullarda sergileneceğini ve turizme artı değer katacaklarını söyledi.
Birinci derece SİT alanı olarak tescil edilen ve film yapımcılarından da büyük ilgi gören tarihi garın müzeler kompleksi olmasıyla alanın cazibe merkezi haline geleceğini belirten Çakacak, “Kentin turizm anlamında gelişmesi için projeye büyük önem verdik. Projedeki eksiklikler giderildi. Uşak'ın büyük bir müzeye ihtiyacı var. Yeni müze hem ihtiyacı giderecek, hem de kenti güzelleştirecek” dedi.
Müzeler kompleksinin yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekeceğini de belirten Çakacak, “Uşak güzellikleri olan, fakat bunları sergilemekte sorun yaşayan bir kent. Yeni müze projesi bu yüzden hazırlandı. Müzenin tamamlanması, turizme olumlu katkı sağlayacak. Karun Hazineleri, Uşak halıları ve diğer güzellikler, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olacak” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com