Müzelik Uçan Tabut!

Müzelik Uçan Tabut!
Müzelik helikopter ocaklara şehit ateşi düşürdü. 5 subayımız ölüme uçan tabutla gitmiş...

Ankara'da 5 teğmenin şehit olduğu kaza, TSK'daki UH – 1 helikopterleri gündeme getirdi…

UH - 1'leri ABD, Vietnam'da kullanmıştı. 1976'da üretimi durdurulmuş, 2004'de hizmet dışı bırakılmıştı. Biz Bırakmadık.

2006'da iki ayrı UH-1 kazasında 8 şehit verdik. Teknolojiden yoksun bu uçaklardan Türkiye'de 27 tane daha var…

ŞEHİT HABERİ İLE İLGİLİ VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

UH-1 helikopterin en son üretimi 35 yıl önce 1976 yılında yapılmıştı. Aynı tip helikopter 2006 yılında bu kez Erzincan'da düşmüş yine 5 subay şehit olmuştu. UH-1H model helikopterlerden Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterinde 27 tane bulunuyor.

İlk uçuşunu 22 Ekim 1956'da yapan UH-1'ler 1959 yılında Amerikan Ordusu'nun hizmetine girdi ve 1962'den itibaren fabrika üretimine geçti. "Tüm zamanların En İyi Helikopterleri" belgeselinde, en iyi helikopter seçildi.

Bell helikopterleri serisinin öncüsü olan UH-1'ler Vietnam Savaşı'nda kullanılmak üzere yeniden tasarlandı. UH-1B modelinde kabin, 9 asker veya 3 sedye alacak şekilde genişletildi. Vietnam Savaşı'nda üretiliş maksatlarının dışında piyadelere yer desteği verme ve keşif görevlerinde de kullanıldı. Bu yüzden çok yüksek kayıplar verdi. Vietnam Savaşı'nda 2.002 ölürken iken yaklaşık olarak 5.000 helikopter kaybedildi.

EN SON 1976'DA ÜRETİLDİ

En son üretimi 1976 yılında yapılan UH-1'lerin o yıl üretim hattı kapandı. Toplamda 16000 kadar üretilen helikopterlerin Vietnam versiyonu makinalı tüfek ve roketlerle donatılarak, silahlı hale getirildi.

ABD, UH-1'leri 2004 yılından itibaren kullanmama kararı aldı.

Halen birçok ülkede çeşitli amaçlarla kullanılmakta olan UH-1, birçok modernizasyona tabii oldu. UH-1'ler arama kurtarma görevi, asker ve mühimmat taşıma gibi birçok görevi yerine getirebilmektedir.

TÜRKİYE'DE 27 TANE VAR

1970 yılından bu yana Türkiye'de de kullanılan UH-1H model helikopterlerden Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterinde 27 tane bulunuyor.

UH-1 KAZALARI

28 Kasım 2002
- Bandırma 6. Ana Jet Üssü'ne bağlı UH-1 tipi bir helikopter eğitim alanına inişe geçtiği sırada düştü. Kaza sonucunda 2'si ağır toplam 6 askeri personel yaralandı.

16 Mart 2006 - Erzincan'a gitmekte olan askeri helikopter Erzincan'a 55 km uzaklıkta, yüksek gerilim hattına çarparak düştü. Kazada 5 asker yaşamını yitirirken, bir asker de yaralı kurtuldu.

10 Nisan 2006 - Kocaeli'nin Uzunçiftlik beldesi yakınlarında UH-1 tipi askeri personel taşıma helikopteri düştü. Üç askeri personel yaşamını yitirdi.

10 Ocak 2011
- Kara Havacılık Okul Komutanlığı'na ait eğitim uçuşu yapan UH-1 tipi askeri helikopterin Sincan İlçesi'ne bağlı Temelli ile Polatlı İlçesi'ne bağlı Dodurga Köyü Kapalıtepe Mevkisi arasındaki bölgede düşmesi sonucu 5 subay şehit oldu.

EVLERE ATEŞ DÜŞTÜ

Ankara'nın Tuluntaş köyü civarında eğitim uçuşu yaptığı sırada yere çakılan askerî helikopterde şehit olan 5 subayın evine ateş düştü.

Şehit pilotlar, Fikri Dilsiz, Erhan Gül, Şükrü Pürlü, Taner Erdoğan ve Kemal Taşçı'nın ailesinin yaşadığı ev ve sokaklar Türk bayraklarıyla donatıldı. Fikri Dilsiz'in geçici görevle Ankara'da bulunduğunu, bir ay sonra evine döneceğini anlatan anneanne Ayşe Fatma Oturan, taziyeleri kabul ederken, "Keşke düğününe gelseydiniz." diye feryat etti. Kara Pilot Üsteğmen Taner Erdoğan'ın kardeşi Ahmet Erdoğan da ağabeyiyle hafta sonu birlikte olduklarını belirterek, "Sabah yolcu ettik. Akşam şehit haberini aldık." diyerek gözyaşı döktü. Dün şehitlerden sadece Kara Pilot Üsteğmen Erhan Gül için cenaze töreni düzenlendi. Kocatepe Camii'ndeki törende Gül'ün bayrağa sarılı cenazesi bir süre askerlerin omuzlarında taşındı. Bu sırada şehidin annesi Feraye Gül, "Körpecik fidansın, o buz gibi toprağa seni nasıl gömerim." diyerek tabutu öptü. Daha sonra şehidin cenazesi Cebeci Şehitliği'nde toprağa verildi.

Kaza sebebiyle ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 'sis' şüphesinin ağır bastığını söyledi. Pilotun, "Bulut içi oldum." şeklindeki son sözlerinin hatırlatılması üzerine Atalay, "Kazanın gerekçesiyle ilgili şu anda size bir şey söylemem mümkün değil. Genelkurmay Başkanlığı denetiminde çok yönlü çalışmalar sürdürülüyor. Ama kazanın sis nedeniyle gerçekleştiği yorumu ağırlıklı." diye konuştu. Enkaza geç ulaşıldığına yönelik iddialar üzerine Bakan Atalay, "Doğrusu o süreci herkes biliyor. Zaten jandarma bölgesidir, en yoğun şekilde çalışıldı. Yani o konuda şu anda tam dakika dakika veremiyorum. Ama neticede herhalde Genelkurmay Başkanlığımız onun zamanlamasını da verir." ifadelerini kullandı.

Devletin zirvesini ağlatan veda

Şehit pilot Erhan Gül'ün Kocatepe Camii'ndeki cenaze namazı sırasında anne Feraye Gül ile eşi Duygu Gül, güçlükle ayakta durabildi. Acılı eş, bir buçuk yıl önce evlendiği şehit üsteğmene son kez, "Seni seviyorum." diyerek veda etti. Namazın ardından Gül'ün bayrağa sarılı cenazesi askerlerin omzunda top arabasına konuldu. Bu sırada anne Gül, kendisini sakinleştirmeye çalışan yakınlarından uzaklaşarak oğlunun tabutuna koştu. Acılı annenin, gözyaşları içinde evladının tabutunu öpmesi devletin zirvesini derinden etkiledi. Gül'ün cenazesi, yakınları ve silah arkadaşlarının arasında son yolculuğuna uğurlanmak üzere Cebeci Asri Mezarlığı'na götürüldü.

Keşke torunumun düğününe gelseydiniz

Şehit Üsteğmen Fikri Dilsiz'in Mersin'deki baba ocağını yas bürüdü. Nusratiye Mahallesi'ndeki evin ön cephesine Türk bayrağı asıldı. Taziyeleri ise şehidin anneannesi Ayşe Fatma Oturan ve amcası Ali Dilsiz kabul etti. Anneanne, torunu ile son olarak yılbaşında görüştüğünü belirterek şehidin İzmir'de görev yaptığını söyledi. Torununun, eğitim amacıyla Ankara'ya gönderildiğini anlatan Oturan, "Şubatta görevini tamamlayıp İzmir'e dönecekti." dedi. Bekâr olan torununa ağıt yakan Oturan, "Muradına eremeden öldü." diye feryat etti. Gözyaşlarına boğulan anneanne gelen misafirleri ise, "Keşke düğününe gelseydiniz. Erken düğün oldu. Genç yaşta öldün yavrum." diyerek karşıladı.

'Sabah yolculadık akşam şehit haberini aldık'

Üsteğmen Taner Erdoğan'ın helikopter kazasında hayatını kaybettiği haberi, memleketi Tokat'ın Erbaa ilçesindeki yakınlarını üzüntüye boğdu. Olayın duyulmasının ardından şehidin yakınları, Gazi Mahallesi Ülkekent'teki baba evine akın etti. Üç erkek kardeşin en büyüğü olduğu, geçen ağustos ayında avukat Gonca Erdoğan ile evlendiği kaydedilen şehidin baba evinin bulunduğu apartmana büyük bir Türk bayrağı asıldı. Bu arada şehidin hafta sonu tatilini geçirmek üzere baba evine geldiği ve hafta başında Ankara'ya döndüğü belirtildi. Şehidin kardeşi Ahmet Erdoğan, ağabeyinin hafta sonunu geçirmek üzere Erbaa'ya geldiğini belirterek, "Dün biz onu sabah yolcu ettik. Akşam şehit haberini aldık." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com