Myanmar'da önerilen evlilik yasasına tepki

Myanmarda önerilen evlilik yasasına tepki
İnsan Hakları İzleme Örgütü: "Myanmar'daki Budist milliyetçilerin önerdiği yasa ayrımcı"

RANGON (AA) – İnsan Hakları İzleme Örgütü, Myanmar’da önerilen Budist kadınların Budist olmayan erkeklerle evlenmesini engelleyecek evlilik yasasının "ayrımcı" olduğunu belirterek, teklifin ülkede "kadın haklarına zarar vereceği ve etnik gerilimi ateşleyeceği" gerekçesiyle reddedilmesi çağrısında bulundu.

Örgütün Asya Direktörü Brad Adams, Budist milliyetçiler tarafından önerilen yasa teklifinin ayrımcılık yaptığını ifade ederek, "Bu teklif kadınların kiminle evleneceklerine özgürce karar verme hakkını ortadan kaldırır ve Burma'daki dini özgürlük ve kadın haklarında büyük bir geri dönüşe damgasını vurur" dedi.

Adams, Burma'nın etnik ve kültürel çeşitliliğe sahip olduğunu, hükümet görevlilerinin "evliliği din temelli kısıtlayarak ülkeyi daha da bölen teklifleri dikkate alarak bile ateşle oynadığını" söyledi. Adams, Myanmar'a bağış yapan ülkeler ve ülkede insan hakları ile demokrasiye yönelik ilerlemeyi değerlendiren kalkınma ortaklarına "şok edici yasa teklifinin" durdurulmasını talep etmeleri çağrısında bulundu.

Myanmar’da Müslüman karşıtı 969 Hareketi’nden rahiplerin öncülük ettiği ve diğerlerinin de desteklediği öneri, Budist kadınların aynı dine mensup olmayan erkeklerle evlenmelerini engelleyecek. Teklifin yasalaşması halinde Budist olmayanlar Budist bir kadınla evlenebilmek için bu dini benimsemek ve evlenmeden önce kadının ailesinin rızasını almak zorunda kalacak. 

969 Hareketi, Myanmar’da 2012 yılından bu yana yüzlerce kişinin ölümüyle ve onbinlerce kişinin yerlerinden olmasıyla sonuçlanan şiddet olayları sırasında Müslümanlara karşı nefreti körüklemekle suçlanıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ayrıca Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein ve Ulusal Meclis Başkanı U Thura’ya teklifin yasalaşmasını engellemeleri çağrısı yaptı. Örgüt, Myanmar anayasasının cinsiyete dayalı ayrımcılığı yasakladığına dikkat çekti.

Teklifi destekleyenler, bunun "ulusal ırkı ve dini muhafaza etme" amacı taşıdığını savunuyor. Teklifte çok eşlilik, din değiştirme ve nüfus kontrolüyle ilgili maddeler de bulunuyor. Devlet Başkanı Thein Sein, tüm bu maddelerin parlamentoda değerlendirilmesini tavsiye etmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com