Myanmar'da orduya "sempati" anketi

Myanmarda orduya sempati anketi
ABD’li enstitünün maddi desteğiyle yapılan kamuoyu yoklaması, halkın yüzde 84’ünün, yaygın insan hakları ihlalleri iddialarına rağmen orduya olumlu baktığını ortaya koydu

YANGON (AA) - Myanmar'da ABD’nin maddi desteğiyle yapılan kamuoyu yoklaması, halkın yüzde 84’ünün, yaygın insan hakları ihlalleri iddialarına rağmen orduya olumlu baktığını ortaya koydu.

Myanmar’da seçmen yaşında 3 bin kişinin katılımıyla yapılan kamuoyu yoklaması, halkın yüzde 84’ünün, senelerdir Müslümanlara zulmetmekle ülke kaynaklarını yağmalamakla işkence, tecavüz ve infazlarla, köylülerin elindeki ekili alanların gasbıyla suçlanan orduya "olumlu" ya da "çok olumlu" baktığını gösterdi.

Liderliğini Nobel ödüllü Aung San Suu Çii’nin yaptığı Ulusal Demokrasi Birliğinin popüleritesinin, ordudan da aşağı, yüzde 70 oranında olduğunu gözler önüne seren kamuoyu yoklaması, uzmanların ve yorumcuların tepkisini çekti.

Tanınmış Myanmar uzmanı Bertie Lintner, yakın tarihte Myanmar’da yapıldığı varsayılan bu ilk ulusal kamuoyu yoklamasını "sahtekarlık" olarak nitelendirdi.

Lintner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Burma’nınki gibi bir toplumda böyle bir kamuoyu yoklaması yapmak aptalca" derken, insanların korktuklarını ve isimlerinin saklı kalacağına ikna olmayacaklarını, "yanlış" cevaplar verirlerse cezalandırılabileceklerini düşüneceklerini savundu.

Myanmarlı muhalif siyasetçiler ve ülkenin en büyük medya organizasyonu Eleven Media Group’un üst yöneticisi de kamuoyu yoklamasını kınayanlar arasında yer aldı.

Bunun, Myanmar hakkında uluslararası görüşleri değiştirebileceği endişesi dile getirilirken, kamuoyu yoklamasının Uluslararası Cumhuriyetçi Enstitü (IRI) tarafından yapıldığı belirtildi.

Kar amacı gütmediğini, tarafsız ve "dünyada demokrasi ve özgürlüğün geliştirilmesine bağlı" olduğunu ifade eden IRI’nın başkanlığını, eski ABD Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain yapıyor.

IRI’nın Myanmar’dan sorumlu ülke yöneticisi Steve Cima, kamuoyu yoklamasının, uluslararası standartlara ve sosyal araştırma metotlarına uygun biçimde yapıldığını söyledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com