Myanmarlı muhalif lider Aung San Suu Çii, Almanya'da:

Myanmarlı muhalif lider Aung San Suu Çii, Almanyada:
"Devlet başkanı olmaktan büyük mutluluk duyarım. Kolay bir görev olduğu için değil, bunu halkıma karşı borçlu olduğum için"

BERLİN (AA) - Nobel Barış Ödülü sahibi Myanmarlı muhalif lider Aung San Suu Çii,  “Devlet başkanı olmaktan büyük mutluluk duyarım. Kolay bir görev olduğu için değil,  bunu halkıma karşı borçlu olduğum için” dedi.

Aung San Suu Çii,  Almanya temaslarının üçüncü gününde başkent Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, gelecek yıl devlet başkanı seçilebilmesi için öncelikle mevcut anayasada değişiklik yapılması gerektiğini söyledi. Aung San Suu Çii, bir gazetecinin, "Anayasa değişiklikleri olmazsa B planınız ne olacak?” sorusuna,  “Planlarımın ne olduğunu önceden söylemem. Bunun iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum" yanıtını verdi.

Mevcut anayasanın demokratiklikten çok uzak olduğunu, ülkesinin demokratikleşme sürecinde uzun bir yol kat etmesi gerektiğini aktaran Aung San Suu Çii, “Devlet başkanı olmak istiyor musunuz?” sorusunu, şöyle yanıtladı:

 "Devlet başkanı olmaktan büyük mutluluk duyarım. Kolay bir görev olduğu için değil,  bunu halkıma karşı borçlu olduğum için. Bunu, ülkemizdeki demokrasi güçlerine, halkın kendi yöneticilerini seçebildikleri bir toplum için büyük çaba göstermiş olanlara borçluyum."

- Arakan (Rohingya) Müslümanlarına saldırılar

Bir gazetecinin, Arakan (Rohingya) Müslümanlarına yönelik saldırılara karşı yeterince güçlü tepki göstermediği eleştirilerini hatırlatması üzerine, ülkesinde ulusal uzlaşmanın başarılı olması için dikkatli bir üslup kullandığını dile getiren Nobel ödüllü muhalif lider, uluslararası alanda bu konunun gündeme getirilmesine tepki gösterdi.

"Açıklamalarımda özellikle belirli bir etnik gruptan ya da topluluktan söz etmiyorum. Çünkü birçok etnik grup halen barış süreci üzerinde çalışmaya devam ediyor" diyen Aung San Suu Çii, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uluslararası toplumun dikkatlerini sadece bir ya da iki konuya yoğunlaştırması, ulusal uzlaşmanın ülkenin her tarafında sağlanması gerektiği gerçeğine yoğunlaşmaması, uzlaşmayla ilgili birçok başka konu olduğuna yoğunlaşmaması beni rahatsız ediyor. Bir grubun ya da ötekinin kınanmasının istenmesi beni endişelendiriyor. Uzlaşma, kınamalar üzerine olmaz. Uzlaşma herkes için ortak bir zemin bulmaya çalışmakla olur. En tartışmalı konulara yoğunlaşmıyorum.  Bir ihtilafa ihtilaf eklediğinizde aslında uzlaşmaya katkıda bulunmuş olmuyorsunuz."

Almanya ‘da Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Başbakan Angela Merkel başta olmak üzere hükümet üyeleri ve muhalefet ile yaptığı temaslardan son derece memnun olduğunu belirten Myanmarlı muhalif lider, ülkesinde demokratikleşme süreci konusunda güçlü destek bulduğunu kaydetti.

 "Hem Cumhurbaşkanı Gauck hem de Başbakan Merkel’in geçmişte Doğu Almanya’da yaşamış olmalarının bir esin kaynağı olduğuna inanıyorum" diyen Aung San Suu Çii, şunları kaydetti:

"Geçmişte otoriter rejimler altında yaşamış olanların, demokrasiyi diğerlerine göre çok daha iyi anladıklarını düşünüyorum... Sadece demokratik hakların değil, aynı zamanda demokratik sorumlulukların da öneminin farkında oluyorlar. Bunun demokratik dönüşümün en önemli yanlarından biri olduğunu düşünüyorum. Halkımızın da daha fazla demokratik hak elde ederken daha fazla sorumluluk üsteleneceklerinin de bilincinde olacaklarına inanıyorum." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com