Nalbantlık mesleği yok oluyor

Nalbantlık mesleği yok oluyor
Teknolojik gelişmelere yenik düşmek üzere olan nalbantlık mesleğinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Teknolojik gelişmelere yenik düşmek üzere olan nalbantlık mesleğinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.
2120 metre yüksekliğindeki Şaphane Dağı eteklerindeki dağlık ve engebeli arazilerinde yaşayan dağ köylerinde taşımacılıkta at ve eşek kullanılmasına devam ediliyor.
İlçede cuma günleri kurulan pazara, Ayvacık ve Değirmendere köylerinde yaşayan köylüler ile Şaphane Dağı eteklerindeki yaylalarda yaşayan vatandaşlardan az bir bölümü halen at ve eşekle ulaşıyor.
Şaphane'de son 20 yılda teknolojinin gelişmesiyle yüklerin motorlu kara taşıtlarıyla nakledilmesi sağlanınca at, eşek, katır gibi hayvanların sayısında azalma yaşandı. At ve eşekler için gerekli olan nalların üretim ve tüketimi ise iyice azaldı.
İlçede yaşayan ''son nalbant'' olan Murat Genç (68), yaptığı açıklamada, nalbantlık mesleği yok olmak üzere olduğunu söyledi.
Kurtuluş Savaşı'nda Türk Ordusu'nda mühimmatın hayvanlarla taşındığını ifade eden Genç, şöyle konuştu:
''Binlerce öküz, at, eşek ve katır cepheye silah, yiyecek gibi mühimmat taşırken, bu hayvanları nallayacak nalbant zor bulunurdu. Nalsızlıktan hayvanların ayakları yara oluşurdu. Bunun için Büyük Taarruz'dan önce ordunun ihtiyacı için geçici bir süre nalbant okulu açılmıştır. İşi öğrenenler de uygulamalı sınavı başarıyla geçince diploma almıştır. Zamanla at ve eşek sayısındaki azalma nedeniyle meslek yok olma derecesine geldi. Gençlerden de bu mesleğe heves eden yok. Nalbantlık mesleği tarihe karışıyor. Bu gün çocuklara, (Nalbant kime denir?) diye sorsanız bilmezler.
Nalbant, atların ayaklarına, arazi koşullarına karşı korumak amacıyla nal takan veya yıpranan nalı değiştiren kişidir.
Nalbant, öncelikle hayvanın tırnaklarını özel bir bıçakla keser, hayvanın tırnağına göre hazırlanmış nal adı verilen cismi hayvanın ayağının tabanına yerleştirir, mıh denilen köşeli, iri kafalı özel çiviler, nalın deliklerinden hayvanı yaralamayacak şekilde çıkmalıdır. Benden sonra bu işi yapacak kimse yok. Gençlerden kimse heveslenmiyor. Yıllarını mesleğe vermiş biri olarak üzülüyorum.''


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com