Napolyon’un mektubuna 187 bin Euro

Napolyon’un mektubuna 187 bin Euro
Fransa İmparatoru Napolyon Bonaparte'ın 200 yıllık mektubu rekor fiyata alıcı buldu.

Fransa İmparatoru Napolyon Bonaparte'ın "Kremlin'i ayın 22'sinde saat 03'te havaya uçuracağım" mesajını yazdığı, 200 yıllık mektubu bugün Paris yakınlarında açık artırmayla satışa çıkarıldı ve önceden tahmin edilen miktarın on katından fazlası olan 187.500 Euro’ya alıcı buldu.
 
Mektupları satışa çıkaran Osenat müzayede salonunun müdürü Jean-Christophe Chataignier, 'son derece ender' diye nitelediği şifreli mektubun 10-15 bin Euro arasında alıcı bulacağını düşünüyordu. Mektubun Paris'te mektup ve el yazmaları üzerine uzmanlaşan bir müze tarafından satın alındığı öğrenildi.
 
Napolyon’un Rusya'ya yönelik başarısız işgalinden kalan 20 Ekim 1812 tarihli, "Nap" imzalı ve şifreli mektup, Paris'te bulunan dışişleri bakanı Hugues-Bernard Maret'ye gönderilmiş.
 
Mektup, birkaç gün sonra Paris'te deşifre edilmiş olan metinle birlikte satıldı.
 
Napolyon Bonaparte, mektubunda Rusya seferinde yaşadığı sıkıntıları açıkça dile getiriyor, "Fransız ordusunun hastalıklar, soğuk ve açlıkla boğuştuğunu ve Moskova'dan çekilmekte olduğunu" anlatıyor.
 
Napolyon, mektubunda "süvarilerimin üstü başı paramparça, çok sayıda at ölüyor. En kısa zamanda yenileri alınsın." diyor.
 
Fransız İmparatoru, sonunda sözünü tutmuş ve ordusuyla birlikte geri çekilmeden önce, Kremlin'in duvarlarını ve kulelerini havaya uçurmuştu.
 
Rusya yenilgisi Napolyon’un iktidarında da çöküşü başlatmış, iki yıl sonra İmparatorluk tahtını bırakan Napolyon Bonaparte, Elba adasına sürgüne gönderilmişti. (CVT)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com