NASA: ''Mars'ta bir zamanlar hayatın var olması mümkün''

NASA: ''Mars'ta bir zamanlar hayatın var olması mümkün''
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kaya örneklerindeki minerallerin analizinin geçmişte Mars'ta hayatın var olduğunun kanıtı sayılabileceğini söyledi
NASA’nın Mars Keşif Programı yetkili uzmanlarından Michael Meyer, düzenlediği basın toplantısında, Mars’ın yaşamaya uygun olup olmadığının, gezegenin yüzeyindeki ilk kaya delme çalışmasını 9 Şubat’ta yapan "Curiosity" misyonunun cevabını vermesi gereken önemli soruların başında geldiğini belirtti.
 
Meyer, "bugün bilinenlerin ışığında söz konusu soruya olumlu yanıtın verilebileceğini" vurguladı. İncelenen kaya tozunda kil minerallerinin belirlendiği, bu minerallerin suyun olduğu bir ortamda bulunduğu bildirildi. 
 
Curiosity, delme işlemi sırasında ortaya çıkan bir tutam tozu, kimyasal ve mineral yapıyı analiz etmek amacıyla üzerinde bulunan laboratuvara başarıyla boşaltmıştı. 
 
Mars’a yapılacak olası yolculuk kapsamında şimdiye kadar üretilen en gelişmiş robot olan Curiosity, 12’den fazla kamerası, bir meteoroloji istasyonu, delme ve çevreyi incelemesine olanak sağlayan araçlarıyla Kızıl Gezegen’de hayata ilişkin kimyasal temel yapı taşlarını bulmaya çalışıyor. 
 
Curiosity, 26 Kasım 2011’de uzaya fırlatıldıktan sonra 6 Ağustos 2012’de Mars’a inmişti.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com