Nasıl bir Kütahya istiyoruz?

Nasıl bir Kütahya istiyoruz?
Kalkınmış ve daha gelişmiş bir Kütahya için ilimizde faaliyet gösteren basın organlarının bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundukları toplantının 2.si geçtiğimiz gün yapıldı.
Kütahya Ticaret Sanayi Odası 8. Meslek Komitesi’nin girişimiyle düzenlenen toplantıda basın mensupları Kütahya’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu yetkililerini dinledi.
 
Açılış konuşmasını Kutso 8.Meslek Komitesi Başkanı Semra Tozaraydın yaptı. Tozaraydın bu toplantılarda daha gelişmiş bir Kütahya için Kütahyalılar’ın yerel yönetimlerden isteklerinin neler olduğunu belirlemekle başladıklarını bunun için sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin fikirlerinin çok önemli olduğunu söyledi.
 
Toplantıya basın kuruluş temsilcilerinin yanı sıra Kütahya Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Zeki Arı, Kütahya Sakatlar Derneği Başkanı Hatice Yakar, Kütahya Kent Konseyi Başkanı İbrahim Durmaz, Kütahya Küçük ve Orta Ölçekli Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Derneği Temsilcisi Yılmaz Durmaz, Kütahya Mimarlar Odası Başkanı Erkan Morkoç, Kütahya Genç İş Adamları Derneği Başkanı Mithat Delen katıldı.
Toplantıda sivil toplum kuruluşları temsilcileri daha gelişmiş ve kalkınmış bir Kütahya için neler yapılabileceğini aktardı.
 
Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Zeki Arı: “Belediyecilikte diyalog istiyoruz”
 
“Kütahya’mız malum çok önemli zenginliklere sahip bir kentimiz. Ancak kentin bu değerlerini, tarihi ve kültürel zenginlikleri başta olmak üzere bunu aynı paralelde pazarlayamadığımızı, tanıtamadığımızı düşünüyorum. Öncelikle Kütahya’nın değerlerini ortaya çıkarmamız lazım, madencilikten termal turizme kadar. Yüzde 53 bir orman zenginliğine sahip Kütahya’mızda bu zenginliklerimizi insanlarımıza yeterince pazarlayamıyoruz, yatırıma ve kazanmaya uygun hale getiremiyoruz. Kütahya’da birbirimizi sevmek değil, ama saymak zorundayız. Kurumlar ve makamlar arasında kopukluk olmaması gerektiğini,’ben yapayım olsun değil’, ‘biz yapalım, hep beraber olsun’ mantığıyla istişarelerden kopmadan bunları yapmamız lazım. Artık Kütahya, normal rutin belediyecilikten değil de, daha büyük bir belediyecilik anlayışı içinde yönetilmeli, ufkumuzu çok büyük tutmaya ihtiyacımız var. Kütahya’nın en başarısız olduğu şey kollektif bir şekilde hareket edememek, birlikte ortak bir amaca, ortak bir hedefe yürüyememek, bunu aşarsak çoğu şeyi yaparız diye düşünüyorum.”
 
 
Sakatlar Derneği Kütahya Şube Başkanı Hatice Yakar: “Mimari yapılar ve şehircilik engellilere uygun yapılmalı”
 
“Engelliler olarak Kütahya’da çok şey yapıldığını düşünüyoruz, ama bunların bir açıdan da tam yapılamadığını bazı noktalarda yetersiz kalındığını düşünüyoruz. Mimari yapıların, kamu binalarının birçoğu engellilerin kullanmasına uygun değil, çevre düzenlemelerinin birçoğu engellilere uygun değil. Şehir merkezinde bu konuda çok şey yapılıyor ama şehir merkezinin dışında hiçbir çevre düzenlemesi engellilerin rahat bir şekilde kullanmasına uygun değil. Ne parklar kullanılabiliyor, ne de kaldırımlar, kaldırımın ortasında ya ağaç ya da direkle karşılaşıyoruz, yaya olarak yürümemiz zorlaşıyor. Bunların düzeltilmesi lazım. Halk otobüs şoförleri engelliler konusunda duyarsız bu konuda hizmet içi eğitimler de dahil bir şeyler yapılması lazım.”
 
Kütahya Kent Konseyi Başkanı İbrahim Durmaz: “Yerel yöneticilerin kamu kurumlarıyla arası iyi olması gerekir”
 
“Yerel yönetimler para kazanmakla yükümlü kuruluşlar değildir. Yerel yönetimler kamu kurum ve kuruluşlarıyla arasının iyi olması gerekir. Öncelikle sorunlar konusunda çalışma toplantıları yapmalıyız. Bu konuda başkan adayları ile platform olarak bir protokol yapmalıyız diye düşünüyorum.”
 
Kütahya Küçük ve Orta Ölçekli Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Durmaz: “Şehrin giriş ve çıkış yol güzergahları düzeltilmeli”
 
“Kütahya’nın en büyük problemlerinden birisi de karayollarıdır. Şehirlararası girişi ve çıkışlardaki çıkışlarda çok kötü bir yol güzergâhı söz konusu. Bunu yakın illerimizde gördük, Eskişehir’de gördük, Bursa’da gördük, bilhassa giriş ve çıkışlardaki kavşak yollarda, hemzemin geçitlerinin olduğu kısımlarda battı-çıktı gibi çeşitli modern alternatif altyapı yatırımları yapılarak bunların düzeltilmesini istiyoruz. İkinci Kütahya’da şuanda yapılmak istenen yeni bir hastane konusu var. Nüfus yoğunluğunun şehrin doğusunda olmasına rağmen yatırımların şehrin batısına yapılması trafik sorununu artırabilir, bu konuda yatırımlar şehir merkezinin doğusuna da batısına da dengeli bir şekilde yapılması lazım. Hastane konusunda İstanbul Göztepe’deki Süreyyapaşa Göğüs Hastanesi benzeri bir hastanenin Kütahya’da yapılması lazım. Kütahya’da bu konuda Çamlıca gibi harikulade bir yerimiz var, bu konuda belediyenin bir değerlendirme yaparak imar çalışması yapması gerekir kanaatindeyim.”
 
 
Mimarlar Odası Başkanı Erkan Morkoç: “Kütahya için önceliklerimiz belirlenmeli ve sırasıyla yapılmalı”  
 
“Yerel yöneticilerimiz şovanist yaklaşımlardan uzak durmalı. Şehirler meydanlarıyla anılır. Ulu Cami meydanı ve Zafer Meydanı genişletilmeli. Vazomuz simgesel olarak yapılacak ölçümlerle meydana uygun büyüklükte yapılmalı. Biz oda olarak tüm hesapları yaptık. Kütahya raylı sistem için uygun nüfus yoğunluğuna sahip değil. Yapılacak bir raylı sistem 60-70 yılda anca masrafını çıkarabiliri. Eski otogar ve taşınacak Dumlupınar Stadı’nın yeri değerlendirilmeli. Şehrin planlaması yapılırken bütün olarak plan yapılmalı. Yapılaşma uygun yerlere yapılmalı. Kütahya’nın inşaat alanında önünü tıkayan Hava mania planı bir an önce düzeltilmeli. Aksi takdirde Kütahya’ya bir çivi bile çakılamaz hale gelecek. Bir an önce ikinci çevre yolu projesi hayata geçirilmeli. Kütahya’da kentsel dönüşüm 13 bölgede yapılacak. Bu çok fazla. Kentsel dönüşüm alanları azaltılmalı. Şehrin kimliğini oluşturmalıyız. Kütahya’nın hangi konuda bir numara olacaksa o konunun belirlenip bir an önce uygulamaya geçmesi lazım. Yerel yöneticilerin mahallelerin ihtiyaçlarına cevap verecek doğru yatırımlar yapması gerek. Türkiye’de imar, iskan, ruhsat işlemlerinin en yavaş işlediği il Kütahya. Bunun hızlanması gerek. Belediye meclisine seçilen mimarların belediye imar komisyonuna seçilmeleri durumunda bu komisyona gelen projeleri iş olarak almamaları gerekmekte. Belediyeler bir başkan yardımcısıyla yönetilmemelidir. Belediye başkan yardımcı sayısının arttırılması gerekir. Şehrin yer altınında kullanılması gerekli. Bu yol ile Kütahya’nın otopark sorunu halledilebilir.”
 
Kütahya Genç İş Adamları Derneği Başkanı Mithat Delen: “Yabancı yatırımcılardan önce mevcut yatırımcılarımıza kolaylık sağlanmalı”
 
“Şehir dışından Kütahya’ya yatırım yapacaklardan önce Kütahya’da faaliyet gösteren mevcut yatırımcılara kolaylık sağlanmalı. Belediyecilikte istişare ve diyalog mekanizmasını çalıştırmalıyız. Belediye meclis üyeleri titizlikle belirlenmeli. Belediyenin spora desteği arttırılmalı. Siyasilerimizin sivil toplum kuruluşlarını dikkate almaları için birlikte ziyaretlerde bulunmamız lazım.”
 
Basın kuruluşlarının daha gelişmiş ve kalkınmış bir Kütahya için toplantılara devam edileceği bildirildi. (SBK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com