NATO Kaddafi'nin 8 Gemisini Batırdı!

NATO Kaddafi'nin 8 Gemisini Batırdı!
Kaddafi'ye bağlı kara birliklerini büyük ölçüde etkisiz hale getiren NATO güçleri, Libya ordusuna ait üç ayrı kentteki 8 savaş gemisini batırdı.

Lİbya lideri Muammer Kaddafi'nin tasfiyesi için bombardımana hız veren NATO güçleri, kara birliklerine vurulan ağır darbenin ardından Kaddafi'ye bağlı deniz güçlerini de hedef aldı. NATO savaş uçaklarının Kaddafi'ye bağlı güçlere ait 8 savaş gemisini batırdığı bildirildi.

NATO'dan yapılan açıklamada, gemilerin Trablus, El Humus ve Sirte limanlarına eşgüdümlü olarak düzenlenen saldırılar sonucu batırıldığı belirtildi. Libya'daki NATO misyonu komutan yardımcısı Tuğamiral Russell Harding imzasıyla yapılan açıklamada, ''Denizdeki varlıkların kullanımındaki artış gözönünde tutulduğunda, NATO'nun, Libya'daki sivil halkı ve denizdeki NATO güçlerini korumak amacıyla nihai bir harekat düzenlemekten başka bir seçeneği kalmamıştı'' ifadeleri kullanıldı. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Kaddafi güçlerinin, düzenledikleri saldırılardan büyük zarar gördüklerini ve her geçen gün daha da izole edildiklerini söyleyerek, “Kaddafi'nin savaş makinesini gözle görülür ölçüde aşındırdık ve şimdi sonuçlarını alıyoruz - muhalefet güç kazanmaya başladı.” demişti.

Kaddafi'nin yeni görüntüleri çıktı

Libya televizyonu, önceki gece Kaddafi'nin görüntülerini yayınladı. Görüntülerde, üzerinde siyah giysiler olan ve güneş gözlüğü takan Kaddafi “Perşembe 19 Mayıs 2011” tarihinin görüldüğü televizyonda, yandaşlarının başkent Trablus'ya yaptığı gösterileri izlerken görülüyor. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Libya rejiminin yalanlamasına rağmen Kaddafi'nin eşi ve kızının Tunus'a sığınmak için Libya'dan kaçtığını söyledi. Uluslararası toplumun Kaddafi rejiminin tecrit edilmesine yönelik çabaları da devam ediyor. Son olarak Hırvatistan, Libyalı bir diplomatı 'geleneklere aykırı davrandığı' gerekçesiyle sınırdışı etme kararı alırken, Senegal de, muhalifleri Libya'nın temsilcisi olarak tanıdı.

Sınırda felaket uyarısı

3 bin 800 Afrikalı çölde ölümü bekliyor

UluslararasI kuruluşlar, Libya'daki çatışmalardan Çad sınırına kaçan yaklaşık 3 bin 800 kişinin açlık tehlikesiyle yüzyüze olduğunu ve bölgede insani felaket yaşanabileceği uyarısında bulundu. Günlerce yürüyerek Sahra çölünü geçen Çadlıların, Nijer sınırında Zouarke adlı ıssız dağlık bölgede sıkışıp kaldığını belirten yetkililer, aralarında 310 kadın ve çocuğun bulunduğu kalabalığın ölüm tehlikesiyle yüz yüze olduğunu belirtti. Şu ana kadar onlarca kişinin, kirli sulardan içtikleri için hayatını kaybettiğini belirten kaynaklar, “Zouarke'deki durum bir felakete dönüşebilir” uyarısında bulundu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com