NATO öncesi ikili görüşme

NATO öncesi ikili görüşme
ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan ile dostluk ve ortaklığın devam edeceğini belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama NATO zirvesi öncesi Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile bir araya geldi. İkilinin yarım saat süren görüşmesinde NATO’nun Afganistan’daki misyonu ve geçiş süreci ele alındı.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Geçtiğimiz günlerdeki sürpriz ziyareti esnasındaki misafirperverliğinden dolayı Karzai’ye teşekkürlerini sunan Obama, “Chicago’da Başkan Karzai’yi ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi. Sürpriz ziyareti esnasında iki ülke arasında Stratejik Ortaklık Anlaşması gibi önemli faaliyetlerde bulunulduğunu belirten Obama, ortaklığın dünya barış, güvenlik ve istikrarının yanı sıra iki ülke vatandaşlarının yararına olduğunu ifade etti. “Afganistan ile dostluk ve ortaklık taahhüdümüz devam etmektedir” diyen Obama, Karzai’ye ülkedeki istikrarın sağlanması adına yapmış olduğu zor işlerden dolayı takdirlerini sundu.

Afganistan’da hala zor günlerin olduğunu belirten Obama, “İkimiz içinde önümüzde zor günler olacak. Afganistan’da hala can kayıpları yaşanıyor. Yapılacak çok iş var ve biz ileride önümüze çıkacak büyük zorlukların farkındayız. Ama biz aynı zamanda doğru yolda olduğumuza da eminiz. Şimdi etkili bir şekilde görevlerimizi uygulamalıyız. Ben bölgede barışın, güvenliğin ve kalkınmanın olacağını umuyorum. Bu zirvenin verimli olacağından eminim. Ve ortaya koyduğumuz planları uygulamaya koymak için sabırsızlanıyorum” dedi.

Obama’ya verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini sunan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ise, Afganistan’daki geçiş sürecinin 2013 yılında tamamlanacağını ve 2014 yılında da ISAF bünyesindeki askeri birliklerin çekilmesinin tamamlanacağını teyit edildiği bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti. (NSK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com