NATO, Suriye gündemiyle toplandı

NATO, Suriye gündemiyle toplandı
NATO üyesi 28 ülkenin büyükelçileri Türkiye'nin talebiyle toplandı.
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in başkanlığındaki toplantıda silahsız Türk askeri uçağının 22 Haziran'da Suriye tarafından düşürülmesine verilecek cevap istişare edilecek.
 
NATO'yu kuran 1949 tarihli Washington Antlaşması'nın 4'üncü maddesi, üye ülkelerden herhangi birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiği görüşüne sahip olması halinde tüm üyelerin birlikte
istişare yapmasını öngörüyor.
 
Antlaşma'nın toplu savunmayı içeren ve NATO tarihinde sadece 11 Eylül saldırılarının ardından işletilen 5'inci maddesi ise herhangi bir üyeye silahlı saldırıya tüm İttifak'a yapılmış gibi ortak cevap verilmesini düzenliyor.
 
4'üncü madde kapsamında NATO'yu toplayan Türkiye, ihtiyaç hissetmesi halinde 5'inci maddeye başvurma hakkını saklı tutuyor.
 
Türk tarafı, bugünkü toplantıda Suriye'nin düşürdüğü askeri uçakla ilgili müttefiklerine detaylı bilgi verecek ve atılacak adımlarla ilgili görüş alışverişinde bulunacak.
 
Toplantının ardından NATO Genel Sekreteri Rasmussen'in Suriye'yi kınayan, yükümlülükleri konusunda uyaran ve Türkiye'ye destek veren bir açıklama yapması bekleniyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com