NATO Zirvesi Chicago'da başladı

NATO Zirvesi Chicago'da başladı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı NATO Zirvesi ABD'nin Chicago kentinde başladı.

McCormick Kongre Merkezi'nde düzenlenen zirvede, Türkiye'yi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki heyet temsil ediyor. Türk heyetinde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da yer alıyor.

Toplantı öncesinde NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve ABD Başkanı Barack Obama, zirveye katılan, aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de olduğu NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını karşıladı ve her biriyle tek tek resmi fotoğraf çektirdi.

Karşılamanın ardından ise NATO harekatlarında görev yapan NATO askeri personelinin onuruna tören yapıldı, bu harekatlarda hayatını kaybeden personel için saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra sırasıyla, NATO Genel Sekreteri Rasmussen ve ev sahibi ülke sıfatıyla ABD Başkanı Obama açılış konuşmalarının ardından toplantıya geçildi.

ABD'de üçüncü, başkent Washington dışındaki bir kentte ise ilk kez düzenlenen NATO zirvesinde, 28 NATO üyesi ülkenin yanı sıra Afganistan konusundaki oturumla birlikte 60 kadar ülke ve kuruluş da temsil edilecek. Bu haliyle zirve, şimdiye kadarki en geniş katılımlı NATO zirvesi olarak tarihe geçecek.

Zirvede ele alınacak ana konuları, "akıllı savunma kavramı, balistik füze savunma sisteminin ara yeteneğinin ilanı, Afganistan, ortaklıklar ve İttifak'ın caydırıcılık ve savunma yapısının gözden geçirilmesi" oluşturacak.

Küresel kriz yüzünden savunma harcamalarında kısıtlamaya gidildiği bir dönemde NATO'nun, 21. yüzyıl güvenlik ortamının getirdiği tehdit ve sorunlarla başa çıkmasını sağlayacak savunma kapasitesini nasıl idame ettirileceği hususunun masaya yatırılacağı zirvede, bu bağlamda, ortak projeler yoluyla maliyeti düşürerek, kilit askeri kapasitelere sahip olmayı öngören "akıllı savunma sistemi' tartışılacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün zirve toplantısından sonra ikili görüşmelere geçmesi bekleniyor. Gül, zirve toplantısının ardından BM Genel Sekreteri Ban ki Moon, Hollanda Başbakanı Başbakanı Mark Rutte ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya gelmesi bekleniyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com