NATO'da Libya Uzlaşması

NATO'da Libya Uzlaşması
NATO, Libya'ya yönelik silah ambargosunun uygulanması için donanma gücünün kullanılması konusunda anlaştı.

AFP ajansına konuşan Batılı bir diplomat, "NATO'nun karar alma organı Kuzey Atlantik Konseyi, Libya'ya denizden silah ambargosunun uygulanması konusunda anlaştı" ifadesini kullandı.

NATO üyesi 28 ülkenin temsilcileri, Libya'ya yönelik başlatılan uluslararası askeri operasyonda ittifakın nasıl bir rol alacağına karar vermek için Brüksel'de bir araya gelmişti.

NATO'nun haftalardır üzerinde çalıştığı operasyon planlarında Libya'ya insani yardım sağlanması, silah ambargosu uygulanması ve uçuşa yasak bölgenin oluşturulması yer alıyordu. Türkiye, NATO'nun uçuşa yasak bölge oluşturulması konusunda devreye girmesine karşı çıkıyor, bölgeye insani yardım sağlanmasına olumlu yaklaşıyordu. Ankara, Libya'ya silah ambargosu uygulanması konusunda ise tarafsız duruyordu.

ABD'nin Afrika Komutanlığı (AFRICOM) tarafından yönetilen askeri operasyonun komutasının NATO'ya geçmesi yönündeki çağrılara direnen Fransa'dan bugün yapılan açıklamada, "NATO, Libya'ya yönelik başlatılan çok uluslu askeri operasyondaki ABD rolünün hafifletilmesinin ardından harekata müdahil olacak" denilmişti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Christine Fages, "ABD geri adım atmaya karar verdiğinde, NATO destek için devreye girecek" ifadesini kullanmıştı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com