NATO’da “Özel” zirve!

NATO’da “Özel” zirve!
Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Brüksel’e giderek NATO Genelkurmay Başkanları toplantısına katıldı.

Org. Özel’in bu teması, Genelkurmay başkanları seviyesindeki NATO Askeri Komitesi’nde, NATO’daki tek Kara Komutanlığı’nın bulunduğu ülkenin temsilcisi olması açısından büyük önem taşıyor.
 
Vatan’ın haberine göre, İzmir’de oluşturulan NATO Müttefik Kara Komutanlığı, Suriye’ye yapılacak olası bir kara harekatında NATO Kara Kuvvetleri’nin komuta ve kontrolünü yürütecek. Bu nedenle askeri komite toplantısında, Suriye’de yaşanan sıcak gelişmeler ve en kötü olasılık durumunda NATO Kara Komutanlığı’nın harekat planması masada bulunuyor.
 
Org. Özel’in toplantıda, NATO’nun Türkiye’nin Suriye sınırında konuşlandıracağı Patriot füze sistemi ve Türkiye’nin 4 milyar dolarlık uzun menzilli füze projesiyle ilgili temaslar da yapacağı öğrenildi. Türkiye, Patriot bataryalarını Türkiye’de konuşlandıracak ABD, Hollanda ve Almanya ile masraf pürüzleri nedeniyle henüz çerçeve destek anlaşmasını imzalamadı.
 
Patriot masraflarının hangi ülkeler tarafından karşılanacağını belirleyecek anlaşmanın bu zirvede netleşmesi bekleniyor.
 
Türkiye, Patriot bataryalarını Türkiye’de konuşlandıracak ABD, Hollanda ve Almanya ile masraf pürüzleri nedeniyle henüz çerçeve destek anlaşmasını imzalamadı. Patriot masraflarının hangi ülkeler tarafından karşılanacağını belirleyecek anlaşmanın bu zirvede netleşmesi bekleniyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com