NATO'da Türkiye Freni!

NATO'da Türkiye Freni!
NATO büyükelçilerinin bugünkü olağanüstü zirvesine Türkiye'nin itirazları damgasını vurdu.

AFP ajansı, Türkiye'nin Libya'ya uçuş yasağının uygulanmasına itiraz ettiğini bildirdi.

AFP ajansı, NATO diplomatlarına dayandırdığı haberinde, Türkiye'nin bugünkü toplantıda Libya konusunda NATO'nun operasyonel planlamasını gözden geçirmesini istediğini söyledi.

Bir NATO diplomatı, "Türk büyükelçisi, devam eden bombalamaların sivil kayıplara yol açmış olması ışığında NATO'nun BM'nin 1973 sayılı kararının uygulanmasında oynayabileceği rolün gözden geçirilmesini istedi" dedi.

Aynı diplomat, Türkiye'nin Libya'ya yönelik dün başlayan hava operasyonunun "NATO için parametreleri değiştirdiği ve bunun da planlamaya yansıtılması gerektiği" yönünde görüş aktardığını iletti.

İNSANİ YARDIM, SİLAH AMBARGOSU, UÇUŞA YASAK BÖLGE


NATO'nun haftalardır üzerinde çalıştığı operasyon planlarında insani yardım operasyonlarının sağlanması, silah ambargosu uygulanması ve uçuşa yasak bölgenin oluşturulması yer alıyordu. Ancak bu planlama şu ana kadar yürürlüğe sokulamadı.

AFP'ye konuşan bir başka diplomat da, Türkiye'nin "Libya topraklarına saldırılara yol açacağı gerekçesiyle uçuşa yasak bölge oluşturulmasına karşı çıktığını" ifade etti.

Diplomat, "Eğer uçuşa yasak bölge kararı alınsa bile (Türkiye) NATO'nun bunun uygulanmasına katkı yapmaması gerektiğini söyledi" dedi.

DIŞİŞLERİ: ASKERİ BİR TALEP OLMADI


Dışişleri kaynakları ise şu ana kadar Türkiye'den askeri alanda bir talep olmadığını belirtti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com