NATO'dan Allen'e destek

NATO'dan Allen'e destek
NATO Genel Sekreteri Rasmussen'den ABD'li General Allen'e destek geldi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Amerikan istihbarat teşkilatı CIA Başkanı David Petraeus'un istifasına neden olan skandalda adı geçen Afganistan'daki NATO Kuvvetlerinin Komutanı General John Allen'e destek verdi.

Rasmussen, NATO karargahında Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili'yle görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, "General Allen'a güvenim tam. Komutanlığını gerçekten takdir ediyorum. Afganistan'da Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nün (ISAF) başında mümtaz bir komutanlık yaptı ve burada sağlanan kaydadeğer ilerlemeye katkı sağladı" dedi.

Rasmussen, Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı'na atanması NATO tarafından onaylanan Allen'in terfisiyle ilgili nihai kararın ABD yönetiminin tasarrufunda olduğuna dikkat çekti.

Temmuz 2011'de Petraeus'un ardından Afganistan'daki NATO ve Amerikan kuvvetlerinin komutanı olarak atanan Allen'in NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı'na tayini, ABD Başkanı Barack Obama tarafından askıya alınmıştı.

ABD'nin iki askeri yetkilisinin başını belaya sokan skandal, Florida eyaletinin Tampa kentindeki MacDill hava üssünde gönüllü irtibat subayı olarak görev yapan Jill Kelley'nin kimliği belirsiz bir kişiden aldığı tehdit mailleri ile şikayette bulunması üzerine başladı.

Petraeus ailesinin komşusu ve yakın arkadaşı olan 37 yaşındaki Kelly'nin maillerini inceleyen FBI, tehdit mesajlarının Petraeus ile evlilik dışı ilişkiye giren ve CIA başkanının Kelly'e gösterdiği ilgiyi kıskanan Paula Broadwell'den geldiğini belirledi. Petraeus, Cuma günü evlilik dışı ilişkiye girdiğini kabul ederek görevinden istifa etti.

FBI, başarılı bir cerrah olan eşi ve üç çocuğu ile birlikte yaşayan Kelly'nin maillerini incelerken Allen'dan gelen 20 binden fazla maili de ortaya çıkardı.

General Allen ve Kelley'in birbirlerine gönderdiği mesajlarda cinsel ifadeler geçmediği ve ikilinin birbirlerine "sevgilim", "aşkım" gibi oldukça samimi şekilde hitap ettikleri belirtildi. FBI, her ikisi de evli olan Gen. Allen ile Kelly'nin maillerini Pentagon'a iletti.

Bu şekilde skandala dahil olan General Allen, beklemeye alınan terfisi onaylanırsa NATO'nun en üst askeri yetkilisi olacak.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com