NATO'dan Rusya'ya Patriot açıklaması

NATO'dan Rusya'ya Patriot açıklaması
Türkiye'nin Patriot füzesi talebi üzerine Rusya endişelerini bildirmişti. NATO'dan Rusya'ya yönelik açıklama geldi.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'a Türkiye'nin Patriot talebi hakkında bilgi verdi. Rasmussen, "Füzeler savunma amaçlı" dedi. Şam yönetiminden yapılan bir açıklamada ise Türkiye'nin talebinin provokasyon olduğu belirtildi.

NATO: FÜZELER SAVUNMA AMAÇLI

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye'ye Patriot füzelerinin yerleştirilmesini eleştiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u arayarak, "Füzeler sadece savunma amaçlı" dedi.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, Lavrov'la telefon görüşmesi yapan Rasmussen'in şeffaflık adına, İttifak'ın pozisyonunu anlattığını ve Patriot füzelerinin sadece savunma amaçlı olduğunu belirttiğini aktardı.

RUSYA'DAN İSTİKRARSIZLIK UYARISI

Lavrov, bugün yaptığı bir açıklamada, "Patriot füzelerinin Türkiye'ye yerleştirilmesinin bölgenin daha fazla istikrarsızlaşmasına neden olacağını" savunmuştu.

TÜRKİYE'NİN TALEBİ PROVOKASYON

Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Türkiye'nin sınıra Patriot füzeleri talebinin yeni bir provokasyon olduğunu söyledi. Suriye devlet televizyonunda yayınlanan haberde, açıklamayı yapan Suriyeli yetkilinin ismi ise, verilmedi.

DAVUTOĞLU: RUSYA KAYGILANMASIN

Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, Patriot füze sisteminin savunma amaçlı olduğunu vurgulamıştı.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com