NATO'dan son uyarı!

NATO'dan son uyarı!
Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde gerilim tırmanıyor. Rus askerlerinin hakimiyetindeki Simferopol'da sokaklar sakin olsa da Batı, Kırım'daki gelişmelerden rahatsız.

Ukrayna'da Rus yanlısı devlet başkanı Yanukoviç'in görevden alınmasının ardından Kırım'a sıçrayan kriz devam ediyor.Özerk yönetimin merkezi Simferopol'da sokaklar genel olarak sakin olsa da Rus askeri varlığı dikkat çekiyor.

Önemli bölgeleri kontrol altına alan Rus askerleri, Kırım'daki 2 Ukrayna askeri üssünü de kuşattı.Kırım'daki gelişmelerin Rusya yanlısı olarak bilinen Ukrayna'nın doğusunu da etkilemesinden endişe ediliyor.Ukrayna Geçici Devlet Başkanı Aleksandr Turçinov, ülkesinin güvenliği için Batı'dan yardım istedi ve "Artık gerçek adımlar atılmalı" dedi.

Başbakan Arseniy Yatseniuk da Ukrayna'ya savaş ilan edildiğini söyledi ve felaketin eşiğindeyiz nitelemesinde bulundu.

SAF DEĞİŞTİRDİ

Öte yandan Kırım'daki Rus varlığı nedeniyle Batı'dan yardım isteyen Ukrayna'ya bir darbe de donanma komutanından geldi.Ukrayna Donanma Komutanı Denis Berezovsky, bu göreve atanmasından iki gün sonra Rusya yanlısı Kırım yönetimine geçti. Kiev yönetimi de Berezovsky ile ilgili olarak vatana ihanetten dava açtı.

NATO 'ACİL' TOPLANDI

Batı ile Rusya arasında güç savaşına sahne olan Kırım Özerk Cumhuriyeti'ndeki kriz dünya gündemini de meşgul ediyor.NATO, Ukrayna'daki son gelişmeleri ele almak için 'daimi temsilciler' düzeyinde acil olarak toplandı.

5 saat süren toplantının ardından açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Anders Fog Rasmussen, Kırım'a ve Ukrayna sınırlarına toplanan Rus askerlerine 'sınırlarına dönme' çağrısında bulundu.Ukrayna ve Rusya'nın barışçıl çözüm bulması gerektiğinin altını çizen Rasmussen, Rus parlamentosunun Vladimir Putin'e Ukrayna'ya asker gönderme yetkisi vermesinin NATO üyelerini endişelendirdiğini ve bu endişelerin giderilmesini gerektiğini dile getirdi.

TÜRKİYE'DEN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Gelişmelerle ilgili Türkiye'den de bir açıklama yapıldı. Dışişleri Bakanlığı'nca yazılı apılan açıklamada tüm taraflara sağduyu çağrısı yer aldı.Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne vurgu yapılan açıklamada, "Siyasi krizin çözümüne yönelik girişimlerde, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün, egemenliğinin, bağımsızlığının ve ulusal birliğinin muhafaza edilmesinin esas alınması elzemdir" denildi. Bakanlık, Kırım'da askeri gerginliğe neden olacak adımlardan da kaçınılmasını istedi.(MCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com