"NATO'ya doğrudan başvuru yapmadık"

"NATO'ya doğrudan başvuru yapmadık"
Davutoğlu, askeri uçağın düşürülmesiyle ilgili Türkiye'nin NATO'ya doğrudan bir müracaatı olmadığını söyledi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin kendi sınırlarını koruyabilecek kudrette ve güçte olduğunu belirterek, askeri uçağın düşürülmesiyle ilgili Türkiye'nin NATO'ya doğrudan bir müracaatı olmadığını söyledi.
 
Mısır'ın Başkenti Kahire'de bulunan Ahmet Davutoğlu, Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
 
AA muhabirinin, "Suriye tarafından bir Türk uçağının düşürülmesinin NATO'ya karşı yapılmış bir ihlal sayılıp sayılmayacağı"na ilişkin sorusuna Davutoğlu, "Türkiye kendi sınırlarını koruyabilecek kudrette ve güçte. Bu sorun Suriye ile bizim aramızda, bunu baştan beri söyledik. Ama Türkiye aynı zamanda NATO üyesidir. Bu konuda NATO'ya doğrudan bir başvuru yapmadık. Biz sadece NATO'yu bilgilendirdik" şeklinde cevap verdi.
 
Türkiye'nin Suriye ile ilgili angajman kurallarını değiştirdiğini hatırlatan Davutoğlu, bu konuda gerekli tedbirlerin alındığını belirtti.
 
Esed yönetimi meşruiyetini kaybetti
 
Bu arada, Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen "Suriye Muhalifleri Konferansı"na katılan Davutoğlu, Türk gazetecilere Cenevre toplantısıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, bu toplantıda ortaya çıkan durumun doğru anlaşılması gerektiğini vurguladı.
 
Ahmet Davutoğlu, 30 Haziran'da Cenevre'de yapılan Suriye toplantısında ortaya çıkan uzlaşma için, "Mutabakat, 'Suriye rejimi yerinde kalsın, Beşşar Esed gitmesin' diye bir şey demiyor" dedi. Davutoğlu, mutabakatın Esed yönetimi meşruiyetini kaybettiği için geçiş ve değişimi öngördüğünü ifade etti. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com