"Nazi davasında suçlular cezasını alacak"

"Nazi davasında suçlular cezasını alacak"
Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, NSU davasının doğru bir şekilde ilerleyeceğine ve suçluların hak ettikleri cezayı alacaklarını söyledi.

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, NSU davasının doğru bir şekilde ilerleyeceğine ve suçluların hak ettikleri cezayı alacaklarından emin olduğunu ifade etti.

Almanya'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen aşırı sağcı Nasyonalsosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresi davası ile soruları yanıtlayan Pohl, başlangıcından beri özel olarak Başbakan Angela Merkel’in ve ilgili bütün politikacıların açıkça belirttiği gibi, cinayetlerin "kabul edilemez" olduğunu vurguladı.

Merkel'in bu durumun "Almanya için bir acziyet" olduğunu söylediğini anımsatan Pohl, "Ben bu davanın doğru bir şekilde ilerleyeceğine ve suçluların hak ettikleri cezayı alacaklarına eminim" dedi.

"Beate'nin mahkemede nasıl giyindiği benim için mühim değil''

NSU davasının baş zanlısı Beate Zschäpe'nin mahkemedeki rahat tavırlarının Alman kamuoyunda nasıl bir etki bıraktığıyla ilgili soruya Büyükelçi Pohl şöyle cevap verdi:

"Bende bir hukukçuyum. Alman hukukuna sonuna kadar güveniyorum. Mahkemede sanık suçu ispat edilmeden masum konumundadır. Nasıl giyindiği, mahkemede nasıl göründüğü benim için mühim değildir. Önemli olan mahkeme sürecinin anayasaya uygunluğu ve suçluların hak ettikleri cezayı almalarıdır." (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com