Nazif Okumuş: PKK da BDP de ırkçıdır! /VİDEO

Nazif Okumuş: PKK da BDP de ırkçıdır! /VİDEO
Gazeteci ve eski siyasetçi Nazif Okumuş, Ahmet Hakan'ın Tarafsız Bölge'sinde, Kürt siyasal hareketini ırkçılığa kaymakla suçlayınca Kürt siyasetçiler isyan etti!

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın hazırlayıp sunduğu Tarafsız Blge'nin bu akşam ki konukları, gazeteci ve eski siyasetci Nazif Okumuş, HAK-PAR Genel başkan yardımcısı Fehmi Demir ve 78'liler Derneği Başkanı Celalettin Can'dı.

Programın ikinci bölümünde tartışma konusunu Ahmet Hakan, AKP'nin Kürt politikası olarak belirlemesine karşın Nazif Okumuş, konuyu öyle bir noktaya taşıdı ki, Celalettin Can da Fehmi Demir de sinir küpüne döndüler.

Kürt siyasal hareketin de PKK ile aynı paralelikte hareket etmeyen ender siyasi oluşumlardan HAK-PAR'ın Genel başkan yardımcısı Fehmi Demir, PKK'yı, son dönemlerde sivillere yönelik terör eylemlerini üstlenen TAK adlı örgütün eylemlerini sahiplenmesi üzerinden eleştirdi.

VİDEO İÇİN TYIKLAYINIZ!

Demir'den sonra söz alan Nazif Okumuş, TAK adlı terör örgütünün yaptığı eylemleri eleştirmeye başladı. Okumuş, son dönemdeki gelişmelerle Kürt siyasal hareketinin ırkçılığa kaydığını ifade edereken, PKK'nın ve BDP'nin de "pis ırkıçılık" yaptığını söyledi.

Bu sözler üzerine CNN Türk'ün Ankara stüdyosundaki Fehmi Demir ve İstanbul stüdyosunda Celalettin Can, Okumuş'a çok sert çıktı. 

Nazif Okumuş: Bu harekety artık ayrılıkçılık olmaktan çıktı. Irkçılık haline dönüştü, pis ırkçılık hareketidir. Cenabı Allah'ın da red ettiği, günha saydığı en büyük günah saydığı, insanlığında üzerinde hassasiyetle durarak ırkçılık olarak özetliği bir harekettir. PKK hareketi... PKK da hatta BDP de. Israrlı bir şekilde Kürtler üzerinde siyaset yaparak, Kürtçülüğü öne çıkarak siyaset yapmak, bence gerçeklerle örtüşmüyor. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Anayasası hiç bir vatandaşını diğerini diğerinden üstün tutmuyor, galbe çalımıyor. Biz bunu hak ve özgürlükler hareketi olarak görürsek millet bunu yemez.

Fehmi Demir: Türkiye Cumhuriyeti Anayasaı bizi red ediyor, hepiniz Türksünüz diyor.

N.O: Türkiye Cumhuriyeti Anayası azınlıkları bile ayrı statüde değerlendirerek, varlıklarını kabul ediyor. Hiç haksızlık yapmayın.

F.D: Hayret verici bir şey bu.

N.O: Hiç bir şekilde devlet kutsaması içinde değilim.

F.D: Hayır kutsuyorsunuz söylediklerinizle, ayrıca kutsadım demenize gerek yok ki... Değişimi konuşmuyorsunuz, Kürtlerin haklarını konuşmuyorsunuz. Bir kere şunu kavramak lazım. Yani Kürt halkının haklarının tanımdığı , 20 milyon Kürdün yaşadığı bu ülkede, kimliklerinin inkar edildiği, hiç bir hakka sahip olmadığı,  son yıllarda kimliklerinin reddine yönelik olumlu bir gelişmenin olduğu, ama onun dışında bir gelişmenin olmadığı bir realite. 20 milyonluk bir halkı yok sayıyorsunve hepimiz ediyorsun ki sen Türksün, senin başka bir şey olma hakkın yok,  ondan sonnrada herşeyi günlük gülistanlıkmış gibi gösteriyorsun. Bunu bir kere PKK'dan ayırmak lazım, Kürt halkının hakları bugünde sorunu değil, Türkiyenin 200 yıllık tarihinin sorunu. Osamanlıdan buyana bu tartışma konusdur. Cumhuriyet tarihinde bu sorun büyüyerek gelmiş, hep kanla şiddetle bastırlmış.  Tek politika benimsenmiş red, inkar, şiddet denmiş Kürtlere... başka politika verilmemiş.

N.O: Bu pis ırkçılık hareketidir.

F.D. Bu ırkçılık değildir. Irkçılık bir millei yok saymaktır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com