Nazilli'de 2 köy boşaltıldı

Nazilli'de 2 köy boşaltıldı
Aydın'ın Nazilli İlçesine bağlı Sameyli Köyü Kaşıkçı mevkiinde saat 21.35 sıralarında henüz bilinmeyen nedenle orman yangını çıktı.

Aydın'ın Nazilli İlçesi'ne bağlı Sinekçiler Köyü zirvesinde saat 21.30 sıralarında meşe ağaçlarının bulunduğu alanda başlayan yangın rüzgarın da etkisi ile kısa sürede 5 kilometre ilerledi.

Hızla büyüyen yangın hala kontrol altına alınamadı. Yayılan ve çeşitli noktalara sıçrayan yangın nedeniyle Samailli ve Kavacık köylerinin boşaltıldı. Yangınla ilgili Aydın Valiliği tarafından kriz masası oluşturuldu.

Nazilli'nin Kuzey dağ kesiminde bulunan Sinekçiler zirvesindeki meşelik alanda henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı. Kısa sürede rüzgarın da etkisi ile büyüyen yangına arazininde engebeli olması nedeniyle müdahalede güçlük yaşandı. Nazilli Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin müdahale ettiği yangında ekipler yetersiz kalınca çevre Orman işletme ekipleri de bölgeye sevk edildi. Bu arada Nazilli başta olmak üzere Aydın ve ilçelerindeki belediyelerin itfaiye ekipleri, su tankerleri ve iş makineleri de yangın mahalline sevk edildi.

KÖYLER BOŞALTILDI

Dağlık alanda devam eden yangın köy yerleşim alanlarına yaklaşırken, bölgeye gelen Aydın Valisi Kerem Al, İl Emniyet Müdürlüğü, Jandarma ve Belediyelere yangınla ilgili ek tedbirler alınması yönünde talimat verdi. Bu arada oluşturulan kriz masasınca Aydın merkez ve doğu kesimindeki tüm belediyelerin yangın mahalline gönderecekleri ve gönderdikleri itfaiye aracı ve iş makineleri ile Aydın Valiliği'ne bilgi göndermesi istendi. Yangın nedeniyle Aydın-Nazilli arasında tertip alan polis ekipleri yollardan itfaiye araçlarının geçişlerine öncelik vermek üzere kavşaklarda bulundu. Yangın nedeniyle bölgede kriz masası oluşturulurken, Samailli ve Kavacık köylerinin boşaltıldığı ve güzergahta bulunan diğer köylerde de vatandaşların dikkatli olması istendi.

KÖYLÜLER YARDIMA KOŞTU

Nazilli ve çevresinden çıplak gözle rahatlıkla görünen yangına çevre köylerden de yardım geldi. Eline küreğini ve kazmasını alan çevre köylüler yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Samailli köyüne yangın söndürme çalışmalarına destek vermeye geldi. Jandarma ekipleri tarafından yangının şiddeti ve tehlikesi hakkında uyarılan köylüler, yangın alanına yaklaştırılmadı. Köylülerin yardım etme ısrarı karşısında Jandarma ekipleri ise, köylülerin hayvanlarını ve araçlarını taşımakta zorluk çektiklerini ifade ederek o konuda yangın alanının uzağında yardımcı olmalarını istedi. Öte yandan olay yerine gelen Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) de çalışmalar yaparak Jandarma ekiplerine yardımcı oldu.

HAYVANLAR DÜĞÜN SALONUNA ALINDI

Alevlerin ulaştığı Samailli Köyü'nde ise vatandaşlar köyün 1 kilometre dışında yer alan ve etrafında yanacak birşey olmadığı için güvenli bulunan düğün salonunda toplandı. Bu arada meydandaki alana da evlerdeki ahırlarda bulunan hayvanlar nakledilerek bağlandı. Birçok köylü yangın alanında uzakta yangını izlerken hayvanlarını yol kenarındaki araçlarına bağlayarak önlem aldı. Bazı vatandaşların hayvanlarını ciplerinin içine koyarak, araçlarının tepesinden yangını izlemesi ise dikkat çekti. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com