Nazlı: "İça Neden Korkuyor?"

Nazlı: "İça Neden Korkuyor?"
Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı A.İhsan Nazlı, 10 Haziran Perşembe günü katı atık bertaraf tesisleri yapımı ile ilgili halktan neden haksız yere ücret topladığı konusu ile ilgili Kütahya Belediye Başkanına halk adına sorular sorduğunu; anca

Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı A.İhsan Nazlı, 10 Haziran Perşembe günü katı atık bertaraf tesisleri yapımı ile ilgili halktan neden haksız yere ücret topladığı konusu ile ilgili Kütahya Belediye Başkanına halk adına sorular sorduğunu; ancak geçen iki haftalık süreye rağmen sorularının cevaplanmadığını hatırlatarak İça'nın cevaplamaktan korktuğunu iddia etti. Nazlı, 'Mustafa İça soruları cevaplamaktan neden korkuyor. Kendisi cevap vermiyorsa ben cevplarını veriyorum, ama İça'dan da yine cevap bekliyorum' dedi.
Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı Ali İhsan Nazlı, defalarca gündeme getirilmesine rağmen Mustafa İça'nın seçmenlerine ve Kütahya halkına net ve doğru cevaplar vermediğini vurgulayarak;'Tüketiciler Birliği Derneği Kütahya Şubesi olarak sorularımıza cevap veremeyen belediye başkanına sorduğumuz sorulara biz kendimiz cevap veriyoruz' şeklinde açıklamalarada bulunarak Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça yerine soruları yanıtladı.
Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı Ali İhsan Nazlı Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'ya yönelttiği anacak İça tarafından cevaplandırılmayan sorulara İça'ya tepki olarak kendisi cevap verdi.
Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı Ali İhsan Nazlı'nın, İça'ya yöenlettiği ancak İça'nın cevpalamak istemediği soruları ve cavapları ise şöyle:
'1.İlimizde yapılan ve açılışı yapılan Katı Atık Yönetimi Tesisi için öngörülen proje bedeli ne kadardır ? Bu bedel yaklaşık olarak 36.milyon euro dur.
2.Bu öngörülen bedelin ne kadarı AB fonundan karşılanmıştır.? Şu an itibariyle yaklaşık 16.milyon euro su karşılanmıştır.
3.Katı Atık Tesisi projede öngörülen şekliyle tamamlanmış mıdır ?Henüz tam tamamlanmamıştır. Belediyenin yapacağı ilave çalışmalarla bu tesis geliştirilmesi gerekecektir. 4.Çevre ve Orman Bakanı tarafından yapılan açıklama ile ülke genelinde 42 tesis olduğunu öğreniyoruz. Bu tesisleri kuran kaç belediye Kütahya gibi katı atık parası almaktadır.? Para alan Belediyeler, Tekirdağ (bu belediye katı atık bertaraf tesisini kendi belediyesinin imkanlarıyla kurdu.Kütahya belediyesi gibi AB.Hibe almadı) Kütahya, Kuşadası.
5.Katı Atık tesisi kuran ve işleten diğer belediyeler sizin kadar Belediye gelirlerini arttırmayı beceremiyorlar mı? Hayır çünkü diğer belediyeler AB.Hibe alıp bu borcu tekrar Kütahya belediyesi gibi halkın üzerine yıkmıyor. Tüketiciler Birliği Kütahya Şubesi olarak Kütahya'da bu tesisin kurulmasını her Kütahyalı gibi bizde desteklemekteyiz. Belediyelerin temel görevlerinden birisi de Çevreye duyarlı olmak ve Çevreyi koruyacak önlemler almaktır.Gerek Bakanlık ve gerekse AB destekleme fonlarından yararlanarak yapılan bunun gibi tesislerin bedelini Kütahya halkına ödetmek ve toplanan çevre temizlik vergilerinin nerede kullanıldığını açıklayamamak gibi bir açmaza düşmek şansına ne yazık ki Kütahya belediyemiz sahip olmuştur.Sahi çevre temizlik vergilerinin ne amaçla toplandığı yasalar da belirlenmiş ve bu kaynakların nerelerde kullanılacağı açıkça belirtilmiş olmasına rağmen, Katı Atık Bedeli adı altında ikinci bir vergi koyarak Kütahya halkını cezalandırmanın sebebi,nedir.? Kütahya halkının da doğru bilgiye sahip olması gayet doğal bir hakkı değil midir ? Kütahya halkını cezalandırmanızın nedeni sizi ikinci kez belediye başkanı seçmeleri değimlidir.Halkın üzerinden hem çevre temizlik vergisi alacaksın,bu paraların hangi amaçlarla harcandığını halktan gizleyeceksin, Alınan hibe krediye istinaden halkın sırtına birde katı atık parası yükleyeceksin.
6.Bir sanayicinin mahkemeye müracaat edip kaybettiğini söylüyorsunuz, gelmek isteyen yatırımcılara yer mi temin ettiniz, yoksa aracılık mı ettiniz? Yatırımcı yılda 2.000 TL ile 6.000 TL. arasında para ödeyecek sonrada gelip ilimize yatırım yapacak? İlimize gelmeyen yatırımcının önünü kestiğinizi kendi ağzınızla itiraf etmiş olmuyor musunuz? Mahkemenin Belediyenin lehine karar vereceğini tahmin etmiyoruz, ancak vermiş olsa dahi siz bu vebalden kurtulamazsınız. Halkın üzerine yüklemeye alıştığınız, asfalt parası, otopark parası, su paralarındaki yuvarlamalardan elde edilen haksız kazanç, katı atık parası vb. bu olaylar ne hikmetse Kütahyalının nasibine düşmüştür. 7.Derneğimize gelen bazı şikayetlerde, katı atık bedeli olarak toplanan paraların tramvay sistemi projesi dahilinde bazı firmalara aktarıldığı ifade edilmektedir? Bu bilgi doğru mudur.? Katı atık parasının tramvay sistemi projesine aktarılıp aktarılmadığını sorduğumuz soruya cevap verememesi de gösteriyor ki ; bu duyumunda doğruluk payı olduğudur.
8.Katı Atık Bertaraf tesisini özelleştireceğiniz doğru mudur? Bu durumda Kütahya halkı ayda 500.000 TL'yi bulan katı atık bedellerini bu özel şirkete mi ödeyecektir? Özelleştirmeyeceğinize dair veremediğiniz cevaba da bakılacak olursa buranın birilerine özelleştirileceğidir.Temennimiz bu özelleştirme halk otobüsleri işine dönmemesidir.
9.'Yasal olmayan hiçbir işi yapmam ve yaptırmam' diyorsunuz? Peki halk otobüslerinde kendi isteğiniz ve baskı sonucunda yaptığınız işlemin doğruluğunu ve halk otobüslerinin bugünkü geldiği noktayı nasıl açıklayacaksınız.? Halk otobüslerinde gelinen bu noktanın baskı altında belediyenin uyguladığı yaptırımlar sonucu olduğunu, yeni yapılan ihalenin kart 43 (e-kent) in kendi yandaşları olduğunu da yalanlayamadığınızı kamu oyunun bilmesi açısından önemli olduğunu belirtmek isteriz.' şeklinde sorduğu sorulara kendisi cevap vererek Mustafa İça'nın halka hesap vermesi gerektiğini vurguladı
Nazlı son olarak Kütahya Belediyesi'nin Kütahya halkını hiçe saydığını ve yukarıdaki sorularda da işaret edildiği gibi tüketici aleyhine birçok şaibeli icraata imza attığını savunarak, İça'nın bu soruları samimi bir şekilde cevaplandırması gerektiğini ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com