Nazlı Ilıcak Milliyet'e fena çaktı!

Nazlı Ilıcak Milliyet'e fena çaktı!
Milliyet gazetesinin dünkü 'Skandal' başlıklı Madımak olaylarına ilişkin haberi Ilıcak'ı fena kızdırdı.

Sabah Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak Milliyet Gazetesi'nin  dünkü manşetine epeyce sinirlenmişe benziyor. Milliyet'in sanki Madımak olaylarının hiç bir failinin ceza almadığını yansıttığı belirten yazar, 72 kişinin olaylardan dolayı ceza aldığını belirtti.

Ilıcak, Milliyet'in bu haberle algılarla oynadığını ve kamoyunu yanlış bilgilendirdiğini belirti.

Nazlı Ilıcak'ın bugünkü yazısının bir kısmı;
 
Aydınların, Sivas Madımak Oteli'nde yakılarak öldürülmesinin üzerinden 20 yıl geçti. Her sene, Alevi kardeşlerimiz bu acıyla bir araya gelip, kaybettiklerini anıyor.

Madımak katliamının faillerinin hemen hepsi yakalandı ve ağır cezalar aldı. Ama hiçbir anma töreninde bu gerçek dile getirilmiyor ve sanki devlet sorumluların üzerine gitmemiş, onları cezalandırmamış gibi bir hava yaratılıyor. Gazeteler de buna destek veriyor.

Oysa durum farklı...

Madımak Otel yangınından (1993) sonra 111 sanık hakkında kamu davası açıldı. 79 sanık, ağırlaştırılmış müebbet hapis ya da süreli hapis cezasına çarptırıldı. 2'si hakkındaki kamu davası düştü; 26 kişi beraat etti. (Ağırlaştırılmış müebbetten cezaevinde bulunanlar, aslında idam cezası almıştı. İdam kaldırılınca, cezaları ağırlaştırılmış müebbede dönüştü.)
Milliyet gazetesi, evvelki gün, "Skandal" başlığıyla bir haber yayınladı. 15 yıla mahkûm olan Murat Karataş'ın, -mahkeme, Belçika makamlarına zamanında müracaat etmediği içinzamanaşımından dolayı Türkiye'ye iade edilmeyeceğini yazdı.

Olay o kadar abartılıyor ki, Milliyet'i okuyan herkes, Madımak katliamının cezasız kaldığını sanır. Oysa sanıklar, eski Türk Ceza Kanunu'nun 146'ncı maddesinden yargılandılar. (Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmak...) Yukarıda da belirttiğim gibi, ana davada 79 kişi mahkûm oldu..."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com