Nazlıaka, Arınç’a dava açıyor

Nazlıaka, Arınç’a dava açıyor
CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç arasında yaşanan “vajina” polemiği mahkemeye taşınıyor.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Vakıflar Genel Müdürlüğü bütçesinde, kurumla ilgili eleştirilerine cevap vermek yerine kürtaj düzenlemesi sonrasında yaptığı açıklamaları hatırlatarak, “Evli bir bayan milletvekili, çocuğu olan milletvekili organını nasıl böyle açıkça konuşabilir, nasıl bundan yüzü kızarmaz” diyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’i mahkemeye veriyor.
 
Nazlıaka, kişilik haklarına saldırı gerekçesiyle Arınç hakkında dava açacak.
 
“KADINA ŞİDDETİN ZİHİN HARİTASI BU SÖZLERDİR”
 
Nazlıaka, “ kürtajla ilgili sözlerimin arkasındayım. Bugün de olsa yine söylerim” dedi.
 
Aylin Nazlıaka, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın 2000 yılında Fazilet Partisi milletvekili iken Vakıfbank ile ilgili yaptığı açıklamaların bugünkü ile olan tutarsızlığını kanıtlamak üzere tutanakları gösterirken Bakan’a bakarak konuştuğunu belirterek, Bakan’ın kendisine bakmadan konuşmasını istediğini söyledi.
 
Nazlıaka’dan sonra söz alan Bülent Arınç şöyle konuştu: “Ben mahcup bir insanım. Zarif bir hanımefendinin ikide bir dönüp bana bakmasından, doğrusu, sıkılabilirim”. Bu sözler üzerine kürsüye çıkan Nazlıaka şöyle dedi:
 
 Sayın Başbakan Yardımcısı son derece cinsiyetçi bir konuşma yapmıştır. Kendisi sözlerine “Kadın milletvekili” diye başlamıştır beni tarif ederken. Acaba bu sözleri bir erkek milletvekili söyleseydi aynı şekilde ifade edecek miydi? Sayın Arınç tutanakları gösterirken kendisine bakmamdan mahcup oluyorsa, o mahcubiyetinin benim cinsiyetimden değil konuşmamdan ötürü olmasını dilerdim. Kendisini kınıyorum, bunca yıllık devlet adamlığına da bu yorumu hiç yakıştıramadığımı ifade etmek istiyorum. Kendisine toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili olarak bir kitap hediye edeceğim. Umarım bu kitabı okur. Bizler kadın milletvekilleri olarak “zarif, alımlı, şık” gibi sıfatlarla anılmak istemiyoruz. Biz buraya dişiliğimizle değil kişiliğimizle geldik.”
 
Bu sözler üzerine Bülent Arınç, Nazlıaka’ya “Evli bir bayan milletvekili, çocuğu olan milletvekili organını nasıl böyle açıkça konuşabilir, nasıl bundan yüzü kızarmaz” dedi
 
 Nazlıaka tekrar kürsüye gelerek anneliğinin sorgulanacak bir yönü olmadığını ama Bakan’ın üslubunun ve zihniyetinin sorgulanması gerektiğini vurguladı.
 
Nazlıaka, şunları söyledi: “Kadına yönelik şiddetin bir örneğini dün gece yaşadık. Türkiye’de son 10 yılda kadına yönelik şiddetin nereden beslendiğini gördük.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com