NBA'deki ırkçılık iddiası

NBAdeki ırkçılık iddiası
NBA’in, Los Angeles Clippers'ın sahibi Donald Sterling’e ait olduğu iddia edilen ve ırkçı yorumlar içeren ses kaydına ilişkin başlattığı soruşturma tamamlandı

LOS ANGELES - Amerikan Ulusal Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Los Angeles Clippers'ın sahibi Donald Sterling’e ait olduğu iddia edilen ve ırkçı yorumlar içeren ses kaydına ilişkin başlatılan soruşturma tamamlandı.

NBA Komisyoneri Adam Silver, New York’ta düzenlediği basın toplantısında, soruşturma sonucunda kasetteki sesin ve ırkçı yorumların Donald Sterling’e ait olduğunun kesinleştiğini söyledi.  Silver, şöyle konuştu:

"NBA’in yaptığı soruşturma neticesinde, yayınlanan kasetlerdeki sesin Donald Sterling’e  ait oldugu kesinleşmiştir.  Kasetlerdeki nefret dolu söylemlerin sahibi Sterling’dir.  Sterling’in bakış açısı fazlasıyla saldırgan ve zararlıdır. NBA’de takımı olan birinden bu sözlerin gelmesi olayı daha vahim hale getirmektedir. Irk ayrımı gözetmeden herkesi kucaklamada lider bir role sahip NBA'de, içimizden biri tarafından yapılmış bu yorumdan şahsım adına büyük üzüntü duyduğumu vurgulamak isterim. Alınan karar gereği, Donald Sterling, NBA’den ömür boyu men edilmiştir. Buna ek olarak kendisine 2,5 milyon dolar ceza verilmesi uygun görülmüştür."

Silver ayrıca Sterling’in Clippers’ı bir an önce satması için derhal girişimde bulunulacağını ve bu kişiden alınacak paranın ayrımcılık karşıtı gruplara bağışlanacağını aktardı.

Sterling'in, NBA’den men cezası kapsamında bundan sonra hiçbir lig maçına gidemeyeceği, Clippers’a ait tesislere de giremeyeceği bildirildi.

Los Angeles Clippers’ın sahibi Donald Sterling, geçen Cuma günü TMZ haber sitesinde yayınlanan ses kaydının ardından büyük tepki çekmiş, başta basketbol camiası olmak üzere farklı kesimlerin ağır eleştirilerinin hedefi olmuştu.

Ses kaydında, Sterling, kendini siyahi Meksikalı olarak tanımlayan  31 yaşındaki kız arkadaşı Stiviano’yu, bir sosyal paylaşım sitesine koyduğu, siyahi Amerikalılarla çekilmiş fotografları nedeniyle azarlıyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com