Ne değişti de İmralı ümit kapısı oldu?

Ne değişti de İmralı ümit kapısı oldu?
Daha birkaç ay önce TBMM Başkanı Cemil Çiçek, PKK’nın silah bırakması konusunda net açıklamalarda bulunmuştu. Terör örgütünün tek başına bir şey ifade etmeyeceğini belirten Çiçek şunları söylemişti: “Terör örgütünün silahı bırakma iradeleri bile kendileri

SANSURSUZHABER.COM / ANALİZ Peki bu kadar sürede ne değişti de terör örgütü aynı, hükümet aynıyken bu boyutta bir çözüm umudu aşılandı. Her kesimden birçok insan yeni açılan bu umut kapısına yaslanmış durumda. Çünkü bu mesele bu milletin öncelikli meselesi haline gelmiştir. Son yapılan anketlerde terör sorunu, işsizlik ve ekonominin önüne geçmiştir.

AKP daha düne kadar BDP’yi, ‘terör örgütü ile arasına mesafe koymamakla’ suçluyordu. Hem İmralı ve Kandil ile yatağa girip hem de mecliste siyaset yapmanın mümkün olamayacağını vurguluyorlardı. Oysa şimdi Bu duruşu kendileri edinmiş durumdalar ve yanlarına diğer partileri de çağırıyorlar!

Bu görüşmeyi diğerlerinden ayıran ne?

Devlet terör örgütü ile ilk defa görüşmüyor. Ancak bu sefer Öcalan’a doğrudan birincil muhatap olarak rol verildi. Ayrıca, hükümet görüşmelerin kamuoyundan gizli yürütülmeyeceğini söyleyip duruyor. Bu iki durum dışında görüşmeler, taraflar, konular aynı.  Ama şimdiye kadar bu boyutta bir umut kampanyası başlatılmamıştı. Özellikle yandaş medya, bu iki durum üzerinden kamuoyunu ‘bu sefer olacak’ formuna sokma gayretinde. Devlet şimdiden süreçte askerin, operasyonların olmayacağı garantisini vermiş durumda. Aynı şekilde terör örgütü üyelerine yurtdışında yaşama izni de verildi diyebiliriz. Vatandaşın bu konuda tek avunabileceği durum ise, bize komşu ya da Avrupa ülkelerine gidemeyecek olmaları. Kim engelleyecekse artık? Diğer yandan terör saldırıları ve şehitlerin olmayacağının garantisi alınmış mı-alınabilecek mi muallak...

PKK sadece bir terör örgütü mü?

Avrupa ve bize sınır ülkelerde yaşamasına müsaade edilmeyeceği iddia edilen PKK’nın şimdiye kadarki en büyük geçim kaynağı uyuşturucu oldu. Bunun kirli-kârlı kazancına bağımlı olan terör örgütü üyelerinin bundan vazgeçirmesi başlı başına zor görünüyor. Şüphesiz en büyük pazarları da Avrupa ülkeleri oldu. Yine aynı konuşmasında Cemil Çiçek, “PKK, Avrupa’nın uyuşturucu patronudur” diyordu. Yani AKP’nin masasına oturduğu eli kanlı terör örgütü aynı zamanda Ortadoğu-Avrupa hattındaki en büyük uyuşturucu karteli!

Sorunun ‘dış mihraklar’ boyutu!

Cemil Çiçek, sorunun ‘dış mihraklar’ boyutuna dikkat çekerken, “terör örgütünün tek başına bir şey ifade etmeyeceğini ve hiçbir örgütün, dış destek olmadan varlığını sürdüremeyeceğini” dile getirmişti. Terörle mücadelede yalnız olduğumuza vurgu yapan Çiçek “Dış politika beyaz yalanlar dünyasıdır” demişti.

Dış desteksiz, sadece terör örgütü veya İmralı ile görüşerek sonuç alınamayacağını bilen AKP, acaba dışarıda kiminle görüştü. Bu durumda dış muhatapları kimler olmuştur. Hükümet yetkilileri mi yoksa istihbarat örgütleri mi? Bu görüşmelerde tarafımıza verilen vaatler, söylenen yalanlar hala “beyaz” renkli midir? Daha önemlisi bizden ne tür talepleri olmuştur-olacaktır?

AKP hatalarından ders çıkartabiliyor mudur?

Ülke içerisine dönecek olursak, “görüşmeler kamuoyundan gizli yapılmayacak” demek, tam olarak ne demektir. “Bugün APO ile görüştük, selamları var” düzeyinde bir bilgilendirme mi yapılacaktır? Ya da kamuoyuna “ev hapsi mümkün değil” denilirken, elebaşına farklı sözler mi verilecektir? İmralı’dakinin bencilliği ve keyfine düşkünlüğü malumken, ona da bir şey vermeden kendilerine hizmet umanlar, bizi mi kandırıyorlar yoksa gerçekten böyle pembe hayaller peşinde koşabilecek kadar umut sarhoşu mu oldular? AKP, kamuoyunun ‘Habur rezaleti’ni unuttuğunu düşünüyor da olabilir. PKK aynı PKK’dır. Halk aynı halktır. Hükümette aynı hükümet ise sonuç değişmeyecektir. Tecrübe böyle söylüyor! Ancak umulur ki AKP, şimdiye kadar gösterdiği performansın aksine, hatalarından ders çıkartmayı öğrenebilmiş olsun da bu süreçten ülke olarak bir sonuç alınabilsin. Aksi halde sonucun yine hüsran olacağını söylemek için müneccim olmaya da gerek yoktur…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com