Ne Kadar Ömrümüz Kaldığını Kan Testi İle Öğreneceğiz!

Ne Kadar Ömrümüz Kaldığını Kan Testi İle Öğreneceğiz!
Yaptıracağınız bu kan testi, ne kadar ömrünüz olduğunu söylüyor..

Independent gazetesinde yer alan bir sağlık haberine göre 400 sterlinlik yani yaklaşık bin liralık kan testi, ne kadar ömrünüz olduğunu söylüyor.

Ne kadar hızlı yaşlandığınızı tahmin eden bir kan testi, bu yılın sonlarına doğru İngiltere'de satışa sunulacak.
Tartışmalı bulunan kan testi, her bireyin kromozomlarının uçlarında bulunan ve "telomer" denen hayati önemdeki parçayı ölçüyor. Kan testini geliştiren bilimadamlarına göre telomerlerin uzunluğu ya da kısalığı, bir kişinin ne kadar hızlı yaşlandığının da en önemli ve en doğru göstergesi.

Söz konusu bilimadamları, bunun kişinin biyolojik yaşının, kronolojik yaşından daha fazla olup olmadığını gösterdiğini söylüyor. Uzmanlar bir kişinin kaç yıl, kaç ay ömrü kaldığını belirleyemeyeceklerinin altını çiziyor ancak yapılan bir çok araştırma, telomerleri normalden daha kısa olan kişilerin, telomerleri uzun olanlardan daha önce ölme olasılığı bulunduğuna işaret ediyor.

Independent gazetesi, tıp uzmanlarının telomer testinin önümüzdeki beş ila on yılda yaygınlaşmasını beklediklerini, ancak kimi bilimadamlarının, böyle bir testin daha güçlü bir etik denetime tabi olup olmaması gerektiğini sorguladıklarını aktarıyor. Kimi doktorlar, insanların gerçekte kaç yaşında olduklarını gösteren bir teste tepki gösterebileceklerine dikkat çekiyor.

Kimileri de böyle bir testin, sahte yaşam iksirlerinin önünü açmasından; yaşlanmayı geciktirdiği iddia edilen ancak tıbben onaylanmamış çarelerin sokağa düşmesinden kaygılı.

BBC Türkçe

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com