Ne olacak bu Blackberry'nin hali?

Ne olacak bu Blackberry'nin hali?
RIM sorunu hâlâ gideremedi kullanıcılar isyanda...

Pazartesi günü Blackberry kullanıcıları tatsız bir sabaha uyandılar. RIM sunucularından kaynaklanan bir sorun nedeniyle Blackberryler internet bağlantısını ve buna bağlı BBM, email gibi uygulamaları kullanamıyorlardı. Özellikle Avrupa, Asya ve Afrika'daki kullanıcıları etkileyen bu sorunla ilgili RIM Pazartesi akşama doru bir açıklama yayınladı ve özür diledi.

Açıklamada sıkıntının sunuculardaki (server) bir sorundan kaynaklandığı belirtildi ve “Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'daki bazı Blackberry kullanıcılarını etkileyen sorunu çözmek için çalışıyoruz. Araştırmalarımız devam ediyor ve bu süreç içerisinde sorun yaşayan müşterilerimizden özür diliyoruz.” denildi.

Salı günü RIM'den sorunun giderilidiği açıklaması yapıldı ama kısa süre sonra bunun tüm kullanıcıları kapsamadığı ve hâlâ internete ve servislere erişim sıkıntısı çekenler olduğu ortaya çıktı. Bu esnada Blackberry kullanıcıları kaynağı belirsiz emailler gelmeye başladı. Virüs saldırısına delalet eden bu emaller hakkında RIM bir açıklama yapmazken uzmanlar sunucuların bir saldırıya maruz kaldığı fikrinde birleştiler.

SALI DA SALLANDI
Öğleden sonra  sorunu giderilmiş olan kullanıcılar da erişimi tekrar kaybetti ve başlangıç noktasına geri dönüldü. RIM tüm bu süreç boyunca özür dilemek ve sunucu arızası olduğunu söylemek dışında detaylı bir açıklama yapıp bilgi varmedi. Bu durum elbetteki spekülasyonlara yol açtığı gibi kullanıcılar arasında ciddi bir tepkiye de sebep oldu.

BLACKBERRY VE RIM İTİBAR KAYBEDİYOR
Özellikle Twitter'da Blackberry kullanıcılarının konuyla ilgili isyanları, şikayetleri Blackberry arızasını dünya çapında TT (topic trend) yaptı.

RIM, Android'in de telefon pazarında yer etmesiyle pazar payını korumakta zaten zorlanıyor.  iPhone ve Android teleronlar karşısındaki en büyük kozu veri güvenliği sağlayan özel şifreleme teknolojisine bağlı email, BBM gibi haberleşme sunmasıydı. Mevcut sorun yüzünden bu kozunu da büyük oranda kaybeden RIM'in müşteriyi nasıl geri kazanacağı belirsiz.

Blackberry kullanıcılarına tavsiyem kimden geldiği belli olmayan veya RIM'den gelmiş gibi görünen muhtemel virüslü ve phishing amaçlı emaillere itibar etmemeleri, bu ellerde istendiği üzere bunu diğer kullanıcılara göndermemeleri.

Bu olayın yaşanması ilginç bir noktayı daha gündeme getirdi; tek bir noktadan bağlanmanın taşıdığı büyük risk. Tek noktadan bağlantı mevcut durumunda gösterdiği üzere her tür güvenlik açığına, sistem hatasına karşı hassas ve kullanıcıyı mağdur etmeye hazır. RIM'in sorunu düzelttikten sonra bu nokta üzerine ayrı bir çalışma yapması gerekecek gibi görünüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com