Ne olur babamı da Ege’den çıkarın!

Ne olur babamı da Ege’den çıkarın!
Türk keşif uçağının Suriye tarafından Akdeniz’de düşürülmesi ve iki pilotu arama çalışmaları sürerken, 16 yıl önce Ege Denizi’nde Yunan savaş uçaklarıyla yaşanan it dalaşı sırasında düşen F-16 uçağının pilotu Şehit Yüzbaşı Nail Erdoğan’ın o zaman 7 yaşınd

 8 Ekim 1996’da Sakız Adası açıklarında Yunan savaş uçaklarıyla it dalaşı yapan Türk F-16’sı düşmüş, Pilot Yarbay Osman Çilekli kurtulurken, öğretmen Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan uçakla birlikte denize gömülmüştü.

Yıllar sonra bir Yunan dergisi, olayın kaza olmadığını, Yunan Mirage savaş uçağının füzeyle Türk savaş uçağını vurarak düşürdüğünü yazmıştı. 16 yıl boyunca babasının hala Ege’nin 400 metre altında demir kafesten bir mezarlıkta bulunduğunu söyleyen Evrim Erdoğan sessizliğini bozdu.

Aydın Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde okuyan, annesi Fatma ve kardeşi Evrimsel Ankara’da yaşayan 23 yaşındaki Evrim Erdoğan yaşadıkları acıyı Vatan’a anlattı.

'DUYUNCA AĞLADIM'

“Suriye’nin düşürdüğü uçağın haberini duyduğumda gözyaşlarımı tutamadım. Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan’ın 5 yaşında bir çocuğu ve hamile bir eşi var. O çocukların kaderi de bizim gibi olacak. Kardeşim Evrimsel, kaza olduğunda 3 aylıktı ve babasız büyüdü. Onlar da bizim gibi şehitlikte boş bir anıtta dua edip ağlayacaklar. Onlar da bizler gibi babasız büyüyecek, baba nedir bilmeyecek, baba sevgisini tatmayacak. O çocuklarının babaları da Akdeniz’in derin sularından çıkarılsın. Sonra ben de babama kavuşmak istiyorum.”

'KOMUTAN SÖZ VERMİŞTİ'

“Önce kaza olduğu, ardından da olayın kasıtlı yapıldığı ortaya çıktı. Bu durum onlar tarafından da kabul edildi. Ancak sonrasında bir şey yapılmadı. Bu olay olduktan bir gün sonra o zaman Ahmet Çörekçi (Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı) bize gelip ‘Her ne olursa olsun babanız ve uçağın enkazı çıkarılacak’ dedi. Belirli bir süre bu böyle gitti. Bir zaman sonra emekliliğe ayrıldı ve bu konunun üstüne kimse gitmedi. Eğer böyle düşünüyor ise zamanının Hava Kuvvetleri Komutanı o zaman bu enkazı çıkaracak teknoloji vardı demek. Akdeniz’deki kurtarma çalışmalarının ardından eğer o enkaz çırakılacaksa, babamın bulunduğu demir mezarlığın da çıkarılmasını istiyoruz. Babamın mezarı yok bu çok acı bir şey. Bir mezarı olsa bayramda gidebileceğimiz... Enkazın çıkarılması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Babamı da Ege’nin karanlık sularından çıkarsınlar.”

'AİHM'DE DAVAYA RUM YARGIÇ BAKTI'

“Olay için AİHM’ye gittik, ancak bir sonuç alamadık. Başvuru Rum asıllı bir yargıcın katılımıyla incelendi. Komite yargıçlarından George Nicolaou, Rum asıllı Kıbrıs vatandaşıydı. Mahkemeye katılımı, zaten kararın adil verilmeyeceğini gösteriyor. Aradan 4 yıl geçtikten sonra Kanatlar dergisi, ‘olayın kaza olmadığı’ yönünde haber yaptı. Çünkü ‘kanıt’ fotoğraf yayınlandı. Türk F-16’sını düşüren Yunan Mirage 2000’e ‘Türk bayrağı’ çizilmişti. Bu olay 2. Dünya Savaşı’nın ardından ABD’li pilotlar tarafından çıkarılmıştı. Uçak düşüren pilot o ülkenin bayrağını uçağına kazıyordu. Olayın kaza olmadığını, bir cinayet olduğunu ortaya çıkaran Yunan gazeteci Panos Koliopanos’un Karama dergisindeki haberi üzerine AİHM’ye 2003 yılında başvurduk. Dava AİHM 3.Daire’de 6086/04 dosya numarasıyla görüldü. 6 yıl sonra 2009 yılında Kabul edilemezlik kararı verildi. Aile avukatlarımız da itiraz etti.”

'ATLANTİKTEN ÇIKARDILAR'

2009 yılında Atlantik Okyanusu üzerinde düşen ve 228 kişiye mezar olan Air France uçağının kara kutusu 10 bin metre derinlikten çıkarıldı. Yıllarca bize umut verdiler. Hatay’da düşen uçağın enkazının çıkarılması için kurtarma gemisi getirilecekmiş. O geminin görevi bittiğinde babamı da çıkarmak için Ege’ye gitmesini istiyorum. Kurtarma gemisi Ege’de de arama yapsın. Uçak 400 metre derinlikte. Atlantik’te 10 bin metredeki uçak bile çıkarılıyor. Neden bu uçak bulunamıyor neden o teknoloji kullanılmıyor. Babamın bir mezarı yok, başında dua edeceğimiz bir mezar istiyoruz. Biz bayramlarda babamın mezarı yerine Balıkesir’deki anıtı ziyaret ediyoruz, orada dua okuyoruz.”

HOCALARIN HOCASIYDI

İlk olarak F-5 pilotluğu yapan Nail Erdoğan, F-16’lar Türkiye’ye geldiğinde bu uçakları kullanan pilotlar arasındaydı. Kendisine F-5 kullanmayı öğreten rütbeli subaylara da F-16 kullanmayı öğretti. Birçok birincilik ve madalyası bulunan Nail Erdoğan’a kendinden rütbeli askerler bile saygıyla bakıyordu. Dönem arkadaşları Nail Erdoğan’ın 12 yıllık kariyerinde birçok başarı sağladığını ve kendisine geleceğin Hava Kuvvetleri Komutanı gözüyle baktıklarını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com