Ne zaman son bulacak?

Ne zaman son bulacak?
Son günlerde her gün bir yenisini duyduğumuz 'kadına şiddet' olaylarında malasef ki arkası gelmeyen süreç devam etmekte.

Ne kurallar ne yasalar ne toplum baskısı ne de eşler arasındaki iletişim malasef bu durumu ortadan kaldırabilmiş değil.Sokak ortasında bıçaklanan eşler, evlerinde kurşunlanan, acımasızca öldürülen kadınlar ya da nice bilmediğimiz  şiddete maruz kalan kadınlar...Ve çoğunun hala bu durum karşısında seslerini çıkaramaması...

Birçok sivil toplum kuruluşları tarafından eylemlerle tepki gösterilen bu duruma hala elde edilmiş bir sonuç olmaması da ayrı bir üzüntü sebebi.

SİERRA'nın ÖLÜMÜ!

En çok konuşulan son kadın cinayeti olarak akla hemen Amerikalı turist Sierra gelmektedir. Evet, Sierra kadar bir çok kadın aynı şekilde ölüme mahkum olmuştur. Ancak  bu kadar gündemde yer almadığı için diğer olayları çok irdelemedik bu kadar da haberimiz olmadı.Ama bir gerçek var ki Sierra'da sadece aynı kaderi paylaşan bir kadın daha nicesi var biliyoruz.

BU CİNAYETLERİN SEBEBİ NE?

Bu cinayetlerin altında erkek egemenliği,baskıcılık ve kadınların kimlikleri mi yatıyor acaba? Eşinden ayrılmak istemesi kendi başına karar almak istemesi gibi en doğal hakları bazen onları ölüme götüren yollar olabiliyor ne yazık ki...

Sevgililer Günün'nün yaklaşmasıyla 'Kadına Şiddet' konusu tekrar insanın aklına gelmiyor değil. Bazen hakedilen değer verilip bazen de acımasızaca bir ölüme mahkum olmak...

DANSLARLA PROTESTO EDİLECEK

Eskişehir’de de bir grup kadın tarafından Sevgililer Günü’nde yapılacak çeşitli danslarla protesto edilecek.

Tüm dünyada bir milyar insanın aynı anda dans edeceği "One Billion Rising" (Bir Milyar Ayaklanıyor) etkinliği Eskişehir’de de gerçekleşecek. Dünyanın farklı metropol kentlerinde toplam 1 milyar kişinin katılması hedeflenen etkinlikte, kadına şiddete karşı olan kadınlar tepkilerini dans ederek ortaya koyacak. Etkinliğin Eskişehir ayağında, yaklaşık 15 gündür etkinlik için yapılan dans provalarıyla hazırlanan kadınlar, yarın (Sevgililer Günü’nde) Adalar mevkiinde toplanarak tüm dünya kadınlarıyla aynı anda dans ederek kadına yönelik şiddeti protesto edecek.

Konuyla alakalı Eskişehirli kadınlar adına konuşan, Eskişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Seyhan Yalçın, dünyada kadınların şiddete maruz kaldığına dikkat çekerek, “Dünyanın hemen hemen yer yerinde kadınlar, insanlık dışı muamelelere maruz kalmaktadır. Bu nedenle uluslar arası bir kampanya başlatıldı. Bir milyar ayaklanma adı altına yapılan bu kampanyada kadına yönelik şiddete dikkat çekiliyor. Bizde Eskişehir’de bu kampanyaya destek vermek amacıyla böyle bir etkinlik oluşturduk. Kadınlar, şiddete olan tepkilerini dans ederek gösterecekler. Kendilerine sevgiyle yaklaşılmasını isteyecekler. Çünkü ‘kadına şiddetin bittiği anda dünyada her şey olumlu yönde değişecektir’ diye düşünüyoruz” dedi.

Yarınki etkinliğe tüm kadınları davet eden Yalçın, şöyle konuştu:

Etkinliğe gelecek kadınlar, biz dans bilmiyoruz diye düşünmesinler. Etkinliğe destek olmak için orada fiziki olarak bulunmak, bir elinizi kaldırmak, kafanızı oynatmak bile yeterlidir. Tüm kadınları yarınki etkinliğe davet ediyorum.” (VİE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com