Neanderthallerin genom zinciri çıkarıldı

Neanderthallerin genom zinciri çıkarıldı
Alman uzmanlar Neanderthal genom sıralamasını tamamladı. Sıralamanın ilk kez bu kadar yüksek nitelikte olduğu ve diğer uzmanların çalışması için online olarak müsait olduğu duyuruldu.
Alman bilim insanları Neanderthallerin genom zincirini çıkardıkların ı açıkladı. Genom sıralaması Sibirya'dan bir mağarada bulunan ayak kemiği kalıntısından üretilerek elde edildi. Bu sıralamanın daha önce çıkarılan 'taslak' Neanderthal genomunun daha detaylı şekli olduğu belirtildi. Üç yıl önce Almanya'nın Leipzig kentinde bulunan Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü'nden aynı ekip taslak genom sıralamasını yapmıştı. 
 
Araştırma ekibinde yer alan genetik uzmanı Svante Paabo "Şimdi Neanderthal genomu sokakta yürüyen bir insanın genomu kadar kesin şekil almış durumda" dedi. 
 
Araştırmayla yapan ekipte yer almayan Stanford Üniversitesi'nden paleontolojist Richard G. Klein sıralamayla ilgili yaptığı değerlendirmede "tarihi bir başarı" olarak nitelendirdi. Klein "Beş belki 10 yıl önce bu sonuç beklenmiyordu" dedi. 
 
Alman ekip şimdi hangi genin Neanderthallerin annesinden, hangisinin babasından miras kaldığını belirlemeye çalışıyor. Genom sıralaması şimdi modern insan genom sıralamasıyla karşılaştırılıp analiz edilecek.
 
Uzmanlar bu sıralamanın bulunmasıyla Neanderthallerin neden yok olduğunu ve neden özgün olduğu yönündeki sorulara da yanıt bulunacağını belirtiyor. 
 
Araştırmayı yapan ekipte yer alan Wil Roebroeks olayı "heyecan verici" olarak değerlendirdi. Roebroeks bunun insanın evrimini anlamaya yardımcı olabileceğini de belirtti.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com