Necdet Özel talimat verdi soruşturma başladı

Necdet Özel talimat verdi soruşturma başladı
Orduya kumpas kuruldu söyleminden sonra tartışmalı 5 no'lu hard disk raporuyla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı'nın talimatıyla Donanma Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca soruşturma başlatıldı.

Askerlerin yargılandığı Balyoz ve Poyrazköy gibi davalarda temel delil olan ve Gölcük'te el konulan 5 Nolu Hard Disk'in, TÜBİTAK tarafından yapılan incelemesinde "manipüle" edildiği ortaya çıkmıştı. Bu durum Balyoz Davası'ndaki "sahte delilleri" tekrar tartışmaya açtı ve "yeniden yargılama" konusunu gündeme taşımıştı.

Söz konusu harddisk yalnız Balyoz davasını değil birçok davayı da ilgilendiriyor. Bilirkişi incelemesini yaptıran İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan "İkinci Poyrazköy Davası" bu Hard Diskten çıkan "arazi" ve "inceleme" isimli iki dokümana dayanıyor. Hüseyin Hançer'in tutuklu olarak yargılandığı "İkinci Amirallere Suikast Davası"nın da tek delili 5 Nolu Hard Disk içinde kayıtlı dijital dokümanlar. Bir başka örnek ise bağlantısızmış gibi görünen Ergenekon Davası'ndan. Ergenekon Davası'nda hüküm giyen Alaattin Sevim hakkındaki iddialar, 5 Nolu Hard Disk içinde kayıtlı "Proje" ve "Kitleşim" isimli dijital dokümanlara dayanıyor. Ergenekon Davası'na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, "Kitleşim" isimli dokümanda ismi geçen diğer kişiler hakkında hüküm duruşmasında "suç duyurusunda" bulundu. Bir başka ifadeyle, 5 Nolu Hard Disk aralarında Zeyno Baran'ın da bulunduğu bazı kişiler hakkında devam eden soruşturmanın da ana delili.

"Proje" isimli dokümanın ise Dursun Çiçek'le bağlantısı var. Çünkü Savcılık bu dokümanı, Çiçek'in ceza almasına neden olan "İrtica İle Mücadele Eylem Planı"nın "taslağı" olarak nitelendiriyor.

Genelkurmayın soruşturması birçok soruşturmayı etkileyebilir. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com