Neçirvan Barzani'nin Van ziyareti

Neçirvan Barzaninin Van ziyareti
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yarın Van'da yapacağı görüşme, kentteki sivil toplum örgütlü temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı

VAN (AA) - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'nin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yarın Van'da yapacağı görüşme, kentteki sivil toplum örgütlü temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile yapacağı görüşme için Van'a gelecek olan IKBY Başbakanı Barzani'nin ziyareti, kentteki ekonomi çevreleri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden olumlu tepkiler aldı.

Barzani'nin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yapacağı ikili görüşmeyi AA muhabirine değerlendiren sivil toplum örgütü temsilcileri ve iş adamları, kentin, bölgenin ve ülkenin hak ettiği yere doğru hızlı adımlarla ilerlediğini belirtti.

Van Tİcaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Barzani'nin ziyaretini tarihi bir gelişme olduğunu bildirerek, Barzani'nin Van hakkındaki izlenimlerinin IKBY ile sağlanacak diyaloğa yeni bir kapı açacağına inandığını söyledi.

Van'ın, geçmiş dönemlerde büyük medeniyetlere başkentlik yapmış bir kent olduğunu ancak bu durumun insanlarda farkındalık oluşturmadığını anlatan Takva, şöyle konuştu:

"Barzani'nin ilimizde bulunacak olması, bu farkındalığın artmasına ve geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Buradaki temaslarının içeriğini çok fazla bilmemekle beraber özellikle ekonomik anlamda bizler için yeni bir kazanım olduğunu söylemek gerekiyor. Bizim için çok önemli olan Van-Şırnak karayolu, çözüm sürecinin en önemli projelerinden bir tanesidir. Dolayısıyla mesafelerin daha da kısalacak olması bu anlamda çok önemli. Bu anlamda Barzani'nin Van'a gelmesi tarihi bir döneme denk geliyor ve çok anlamlı. Dünyanın gözü burada olacak.

Bugün yine Azerbaycan, İran ve Türkiye dışişleri bakanlarının aynı platformda bir araya gelecek olmaları, Van'ın öneminin farkındalığına kapı aralayacaktır diye düşünüyorum. Ama Neçirvan Barzani'nin özel bir durumu var. Barzani'nin, yakın ilişkiler kurabileceğimiz, aynı kültürü, dili, inancı paylaştığımız bir bölgenin başbakanı olarak burada olması bizim için anlamlı ve değerlidir. Bunu bir fırsata dönüştürmemiz gerekiyor. Eminim hükümet yetkilileri de böyle düşünüyorlardır. Zaten görüşmenin Van'da gerçekleştiriliyor olması da buna işaret ediyor. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum."

-"Türkiye ve Irak halkları, Ortadoğu coğrafyasının iki güzel çocuğudur"

Van Ticaret Borsası (VATBO) Yönetim Kurulu Başkanı Selman Toprak ise IKBY Başbakanı Barzani'nin kente gelmesini memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayarak, "Barzani'nin, Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu ile ilimizde gerçekleştirecekleri buluşma, bölgenin ileriye dönük vizyonuna bambaşka bir yön kazandıracaktır. Toplantının Van'da gerçekleşecek olması hayati bir önem arz etmektedir" diye konuştu.

-"Van bölgenin cazibe merkezi olacak"

Binlerce yıl öncesine dayanan tarihi ile Van'ın bölge için büyük öneme sahip olduğuna işaret eden Toprak, sınır ticaretinin merkez üssü olma potansiyeline sahip kentin, bu potansiyele Irak'ın da eklenmesiyle bölgenin cazibe merkezi olacağını ifade etti.

Toprak, atılacak adımlarla Van'ın bölgede yatırım ve istihdamın merkezi konumuna geleceğine inandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Irak ile son yıllarda gelişmeye başlayan ve iki ülkenin kadim dostluğunu işbirliğine dönüştüren adımlar bizi cesaretlendiriyor. Sektörlerin mevcut durumu, ekonomik anlaşmalar, Türkiye'ye boru hattı aracılığı ile gönderilen petrolde var olan sorunların çözümü, yeni eklenmesi düşünülen iki sınır kapısına dair planlamalar, bu toplantıyı adeta özlemle bekleyen iş adamlarına, yatırımcılara, girişimcilere de yol haritası olacaktır. Türkiye ve Irak halkları, Ortadoğu coğrafyasının iki güzel çocuğudur ve bu çocuklar ezelden beri kardeştirler.

Bu gelişmelere ek olarak bölgede yıllar boyu devam eden ve ülke ekonomisine milyar dolarlar kaybettiren, bölgenin gelişmesini, ilerlemesini sekteye uğratan en büyük problemin çözülmesi adına atılan adımlar bizleri sevindiriyor. Milli Birlik ve Beraberlik Projesi ile birlikte istihdam alanlarının bölgeye gelmesi, huzur ve sükunetin sağlanması, komşu ülkelerle işbirliğine gidilmesi ülkemizde yaşayan her vatandaşın arzu ettiği tablodur. Türkiye, bölgesinde lider ülke olma konumuna ekonomi alanındaki hızlı büyüme, komşu ülkelerle işbirliği ve ticari anlaşmalarla daha hızlı geçecektir."

-"İlişkileri olumlu karşılıyoruz"

Van Baro Başkanı Murat Timur da Türkiye'nin geçmişten bugüne komşu ülkelerle çeşitli problem yaşadığını anımsatarak, Türkiye'nin sınırı olan ülkelerle iyi bir komşuluk ilişkisi kurması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye'nin uzun yıllar Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetimine uzak kaldığına fakat son dönemde hükumetlerin iyi ilişkiler kurmasıyla bu durumun ortadan kalktığına işaret eden Timur, "Olması gereken şey de bu. Bu çerçevede sınırın her iki tarafında da Kürtler yaşıyor. Gerçekleştirilecek ziyarette IKBY ile ilişki geliştirilmiş olmasını olumlu karşılıyoruz. Ancak bu ilişki geliştirilirken siyasal gerekçeler ya da tartışmalardan tamamen uzak kalınması gerekiyor. Neçirvan Barzani'nin bu gelişinde bence buradaki yerel yöneticiler, siyasi partiler, yani toplumun tüm kesimiyle bir ilişki geliştirmesi, ziyaretler yapması gerekiyor. Aslında bu seçim döneminde tartışmalardan uzak bir ziyaret olabilmesi için dediğimiz şekilde tüm yerel kesimle görüşmesi bu ziyaretin amacına uygun olacaktır" ifadelerini kullandı.

MÜ Van Şubesi Başkan Vekili Kerem Baynal ise üyelerinin Irak'ın kuzeyinde ticaret yaptığını ve geçen ay itibarıyla Erbil'de temsilcilik açtıklarını hatırlatarak, Barzani'nin Van ziyaretini çok önemli bulduğunu söyledi.

Sınırın iki tarafında yaşayan insanların kardeş olduğuna değinen Baynal, kardeşlik bağının güçlenmesinde iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin büyük önem taşıdığını belirtti.

"Beraber doymadığımız, ticaret yapmadığımız, avantajlarımızı kullanmadığımız zaman kardeşlik duyguları bir yönüyle eksik kalıyor" diyen Baynal, şöyle dedi:

 "Tarihimiz, geçmişimiz, dinimiz aynı olmasına rağmen birbirimizden o kadar uzaklaştırılmışız ki belirli güçler tarafından birbirimize düşman edilmişiz. Bugün artık bunlar ortadan kalkmaya başladı. Buradan İran, bir saat uzaklıkta olmasına rağmen biz mal gönderemiyoruz. Ama ABD, Çin gibi en uzak ülkeler gönderebiliyor. Bu doğal şeyler değil. İran, Irak, Azerbaycan'da akrabalarımız var. Akrabayız ama ticaret yapmıyoruz, görüşmüyoruz. Siyasi istikrarı sağlayan, ekonomik istikrardır diye düşünüyoruz. Bugün Türkiye'de o kadar olaylar oluyor. Türkiye'nin ayakta kalmasının tek sebebi siyasi ve ekonomik istikrarın devam etmesidir." 

Baynal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sayesinde ülkenin iyi bir noktaya geldiğini ve bütün Ortadoğu'daki halkların sorunlarıyla yakından ilgilendiğini bildirerek, "Hem komşu ülkelere hem de ihtiyacı olan tüm ülkelere Türkiye yardım elini götürüyor. Türkiye artık hak ettiği yere geliyor. Van bugüne kadar ihmal edilmişliğine nokta koyuyor. Bu toplantıların Van'da yapılıyor olması, kentin ekonomik, siyasi, gelişmişliği için çok önemlidir" şeklinde konuştu.

-"Bölge ekonomik anlamda kalkınacak"

Irak'la ticaret yapan Vanlı iş adamı Aslan Bayram da kentte atılan adımların bölgenin ekonomik anlamda kalkınmasına büyük fayda sağlayacağının altını çizerek, şunları ifade etti:

"Özellikle IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'nin burada toplantıya katılması fazlasıyla önem arz etmektedir. Irak basını bu konuyu fazlası ile ele alacağından Irak'ta şehrimiz günlerce gündemde kalacaktır. Şehrimize olan talepte de patlama yaşanacaktır. Bu toplantının Van'da yapılmasından dolayı sayın Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu'na içten teşekkür ediyorum. Yalnız burada özelikle Dışişleri Bakanımız Davutoğlu'ndan talebimiz şudur. Irak'tan gelen turistler sadece Habur Sınır Kapısından ülkemize elektronik vize ile giriş yapmaktadır. İran veya Gürcistan üzerinden ülkemize giriş yapılamamaktadır. Şayet elektronik vize bu ülkelerden giren Iraklı turistlere de uygulanırsa ilimize gelecek Iraklı turist sayısı çok fazla olacaktır."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com