"Neden Bilgilendirilmiyoruz?"

"Neden Bilgilendirilmiyoruz?"
Daha önce Akis Gazetesi olarak Kütahya Belediyesi'nin her ay su abonelerinden ve su aboneliği olmayan iş yerlerinden de Katı Atık Bertaraf tesisinin yapımı ve işletilmesi için 500 bin TL topladığını belirtmiştik. Dünde bu konuyu Kütahya halkına sorduk

Daha önce Akis Gazetesi olarak Kütahya Belediyesi'nin her ay su abonelerinden ve su aboneliği olmayan iş yerlerinden de Katı Atık Bertaraf tesisinin yapımı ve işletilmesi için 500 bin TL topladığını belirtmiştik. Dünde bu konuyu Kütahya halkına sorduk. Ortaya ilginç cevaplar çıkarken halkın büyük çoğunluğu katı atık ücretinden habersiz. Yaptığımız röportajlarda halk katı atık ücretini ödemekten çok katı atık ücreti konusunda yetkililer tarafından tam olarak bilgilendirilmemekten şikayateçi olduklarını dile getirdiler.
'DESTEK OLAMAK İSTERİZ AMA NEYE DESTEK OLDUĞUMUZU BİLMİYORUZ'
Kütahya Belediyesi'nin Katı Atık Bertaraf Tesisileri'nin yapımı ve işletilmesi için iki ayda bir su abonelerinden ve su abonesi olmayan iş yerlerinden 500 bin TL topladığını duyurmuştuk. Bu konu hakkında Kütahyalı halkın ve esnafın ne kadar bilgi sahibi olduğunu araştırmak için katı atık ücretini halka bire bir sorduk. Halkın büyük çoğunluğu katı atık ücereti konusunda bilgi sahibi olmadığını, su faturasına yansıtılan iki aylık 8 TL'nin ne anlama gelediğini, Kütahya Belediyesi yetkilileri tarafından bu konuda bilgilendirilmediklerini ve katı atık ücretini tam olarak neden ödediklerini bilmediklerini özellikle belirterek, belediye tarafından bu konuda detaylı olarak bilgilendirilmek istediklerini vurguladılar.

'AB'DEN HİBE ALAN BELEDİYE NEDEN BİZDEN PARA ALIYOR'
Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin yapımı ve işletilmesi için Kütahya Belediyesi'nin Avrupa Birliği'nden yaklaşık 20 milyon AVRO hibe aldığını bilmediklerini söyleyen Kütahaylılar, Kütahya Belediyesi'nin AB'den hibe aldıktan sonra neden halktan da para topladığını merak ettiklerini dile getirdiler.
Hem AB'den hibe alındığını hemde kendilerinden her ay 500 bin TL para toplandığını anlayamadıklarını dile getiren halk çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Kütahya Beldiyesi tarafından toplanan katı atık ücreti konusunda bilgi sahibi olmadığını dile getiren Eyüp Gökçead;' Belediye tam olarak bizi bilgilendirmedi. Ben köyde yaşıyorum ama katı atık nedir? Bana ne faydası olcak bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorum. Kütahya Belediyesi'nin bu konuda bizi bilgilendirmesi gerkiyor' dedi.
Kütahya'ya böyle bir tesisin gerekli olduğunu ve modern çağın gerekleri doğrultusunda katı atık tesisinin geliştirlmesi gerektiğini vurgulayan Mehmet Ali Koyuncu;' Ben esnaf olarak yapılan tesisin gerekliliğine inananlardanım. Çünkü katı atıklar yeniden dönüştürülüp kullanıma kazandırılacak. Ancak bu konuda tam bilgi sahibi değilim yetkililerin bize gereken bilgileri vermelerini bekliyoruz.'

'KATI ATIK ÜCRETİNİ İLK
DEFA DUYUYORUM'
Katı atık ücretini ilk defa duyduğunu dile getiren Ruhi Özdemir ise Akis Gazetesi muhabirinin katı atık konusunda gereken bilgileri verdikten sonra şu açıklamalarda bulundu:
'Ben bu tesis için iki ayda bir 8 TL'nin alındığını sizden duyuyorum. Ben iki ayda bir verilecek 8 TL'den kaçmıyorum ve böyle bir tesis için vermekte istiyorum nitekimde veriyormuşum haberim yokmuş. Ancak burada yetkililer bizi bilgiledndirmek zorundalar. Hem su faturalarına katı atık adı altında para toplayacaksın hemde gereken bilgileri vermeyceksin bu konu bana göre yanlış. Onun için önce bizlerin bilgilendirilmesi daha sonra ücretlerin toplanması gerekiyor. Kütahay'nın gelişmesi için bu tür tesislerin gerekliliğine inanıyorum. Çünkü istihdam oratmı sağlıyor.'

'KATI ATIK ÜCRETİNİ ÖDEMEDİĞİM ZAMAN KARTA SU İÇİN KONTÖR YÜKLEYEMİYORUM'
Katı atık ücreti konusunda bilgisi olduğunu ancak ne kadar süre ile bu ücreti ödemesi gerektiğini bilmediğini belirten Halil İşleyici;' Ben emekli bir insanım bu ücreti ödemek istemiyorum ama su faturalarına yansıttıkları için ödemek zorunda kalıyorum' dedi.
Ev hanımı olduğunu ve kartlı sistemle su abonesi olduğunu söyleyen Okşan Orhan;' Ben ev hanımıyım ve su aboneliğimi kartlı sistemle başattım. Katı atık ücreti konusunda tam anlamıyla bilgim yoktu. Ancak birkaç gün önce kartta su için kontör yükletmek için Kütahya Belediyesi'ne gittim. 20 TL'lik kontör yükletmek istediğimi söyledim faturaya baktığımda 10 TL'lik kontör yüklenildiğini gördüm. Bu konuyu veznedara sorduğumu katı atık ücreti olarak 8 TL ve çevre temizlik vergisi olarak 2.5 TL kesildiğini söyledi. Yani kontör yükletmek için belediyeye gitmemiş olsaydım bu konuda bilgim olmayacaktı. Belediyeden tam olarak bilgilendirilmek istiyorum.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com