Neden Sakine Cansız hedeflendi?

Neden Sakine Cansız hedeflendi?
Le Monde gazetesi, "Paris'te üç Kürt kadınının öldürülmesi olayı Fransa'da bir şok dalgası yarattı" derken cinayetlerin Türkiye'de sürdürülen müzakere sürecini sabote etme girişimi gibi göründüğünü yazdı.

Fransa'nın başkenti Paris'te üç Kürt kadının öldürülmesi olayı ülkede "bir şok dalgası" yarattığı belirtilirken, cinayetlerin Türkiye'de Abdullah Öcalan ile sürdürülen müzakereleri sabote etmeyi amaçladığı yorumları da yapılıyor.

Fransız Le Monde gazetesi, "Haber, bu tür siyasi cinayetlerin oldukça az rastlandığı Fransa'da bir şok dalgasını yarattı" dediği analizinde Fransız bir yargı kaynağının olay için "açık ki bir infaz" dediğini kaydetti.

Gazete "Fransız ve Türk servislerince bilinen ve gözlenen bir yerde meydana gelen bu üçlü cinayet, birkaç soruyu gündeme getiriyor" ifadesini de kullandığı analizinde şöyle devam etti:

"İlk olarak Türkiye ile PKK arasında müzakerelerin yapıldığı ve bir barış anlaşmasına yönelik bir yol haritasının çizildiği kilit bir dönemde meydana geliyor. Bu siyasi cinayet, devam eden süreci sabote etme girişimi gibi görülüyor."

-ÇOK SORU VAR-

Le Monde, "cinayetten kimin yararlandığının" belirlenmesi gerektiğini belirtirken de "PKK içinde bir hesaplaşma mı? Fransa'da daima aktif Türk aşırı milliyetçi ağların eseri mi?" gibi soruları sorduğu analizinde "Neden Sakine Cansız hedeflendi? Neden Paris'te?" de diye yazdı. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com