Neden Silivri'ye gitmiyorsunuz?

Neden Silivri'ye gitmiyorsunuz?
Kılıçdaroğlu Avrupalı parlamenterlerin Silivri konusunda sessiz kaldığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin Silivri’ye giderek, davayı izlemelerini ve Türkiye’de son yıllardaki gelişmeler karlısında Batılıların ‘sessiz kaldıklarını’ söyledi.

Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği (AB) temaslarına yönelik temaslarda bulunmak üzere Brüksel’de AP Milletvekili Alman Hür Demokrat Partili Alexander Lambsdorff ve AP Milletvekili - Avrupa Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Alojz Peterle ile Türk kahvesi Brifingler toplantısında biraraya geldi.

Parlamentoda, Lambsdorff ve parlamenterlerin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Türkiye’de hala yargının bağımsız olmadığını söyledi.

‘’AB’NİN SESSİZ KALMASI BİZİ RAHATSIZ EDİYOR’

Kılıçdaroğlu, ‘’Eğer gerçekten yargı reformu özgürlük getirecekse biz buna neden destek vermeyelim? Türkiye’de bugün gazeteciler, milletvekilleri, avukatlar, öğretim üyeleri cezaevinde. 8 parlamenterimiz hücrede. AB’nin bu konularda sessiz kalması bizi rahatsız ediyor. Hangi ülkede mahkum olmadan içerde tutuklu var? Sadece AB İlerleme Rapaorunda bu konuya ilişkin bir iki satır var. Bu da bizi tatmin etmiyor. Sahte delillerle internet sitesine haber yapan gazetecilker tutuklanıyorsa, öğrenciler gösteri yaptıkları için cezaevlerine gönderiliyorsa burada ne oluyor diye sormamız gerekiyor’ dedi.

Lambsdorff’un Suriye ve Reyhanlı’daki gelişmeler, Kürt sorunu, anayasa reformundaki gelişmeler, yargı reformu gibi konularda CHP’nin bakış açısını merak ettiğini sorması üzerine Kılıçdaroğlu, Türkiye’de hala demokrasi önündeki engellerin kaldırılmadığını vurguladı.

‘TÜRKİYE’DE MEDYA ÖZGÜR DEĞİL’

Türkiye’de hala medya özgürlüğünün olmadığını ve 12 Eylül darbe anayasasının devam ettiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, anayasa reformu konusunda ise çok umutsuz olmadıklarını tekrarladı.

CHP olarakKürt sorunun çözümünde bir uzlaşma komisyonu oluşturulmasından yana olduklarını , bu sorunun silahla çözülemeyeceğine işaret eden Kılıçdaroğlu, toplumsal mutabakatın sağlanması konusuna AKP hükümetinin buna sürekli olarak karşı çıktığını söyledi.

‘SURİYE KONUSUNDA DA HÜKÜMET YANLIŞ POLİTİKA İZLİYOR’

Suriye konusunda AKP’nin yanlış politika izlediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, ‘’Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ‘’Yurtta Barış, Dünyada Barış’’ demektedir. AKP iktidara ilk geldiği yıllarda komşu bölgelerde sorun istemiyoruz demişti. Şimdi nasıl? Sorunumuz olmadığı komşu ülke kalmadı. Suriye’de demokrasi yok. İnsanlar öldürülüyor. Diktatör var. Ancak bu sorun radikal grupları Türkiye’ye sokarak da çözülmez. Birleşmiş Milletler var. Bu konuda uluslararası toplantı yapılmasına karşı çıkıldı. Dış politika başka ülkelerin çıkarlarıyla inşa edilemez. Özgür Suriye Ordusunun karargahı neden Türkiye’de olsun? ’ şeklinde konuştu.

AVRUPALI PARLAMENTERDEN BAŞBAKAN ERDOĞAN’A ELEŞTİRİ

AP Milletvekili, Alman Hür Demokrat Parytili Lambsdorff, Başbakan Erdoğan’ın ‘Bizi Yalnız Bıraktı’ şeklindeki açıklamasının yanış anlaşıldığını ve Suriye konusunda Batılılar olarak hiçbir zaman askeri çözümü desteklemediklerini söyledi.

Lambsdorff, ‘’Hollanda ve Almanya’da NATO çerçevesinde Güneydoğu’ya asker konuşlandırılmasına Batılılar olarak hep endişe duyduk. Türkiye’de hükümet ile muhalefet partileri arasında hoşnutsuzluk var. Reyhanlı saldırısı Türkiye Cumhuriyetindeki en ciddi saldırıdır. Umarım bu konuda toplumsal barış sağlanır. Umarım bir daha Boston, 11 Eylül, Reyhanlı ve buna benzer saldırılar birdaha yaşanmaz’ şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu parlamentoda İstanbul St. Benoit Lisesi öğrencileri ile biraraya geldi. Öğrenciler Kılıçdaroğlu’na okul kütüphanesinden Atatürk konulu kitap hediye etti.

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcıları Loğoğlu ve Oran ile birlikte daha sonra basına kapalı olarak AP Başkanı Martin Schulz ile biraraya geldi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com