Nefes kesen deprem tatbikatı

Nefes kesen deprem tatbikatı
İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ KOORDİNESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN TATBİKATA DENİZLİ, KÜTAHYA VE AFYONKARAHİSAR'DAN GELEN KURTARMA EKİPLERİ DE KATILDI

İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ KOORDİNESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN TATBİKATA DENİZLİ, KÜTAHYA VE AFYONKARAHİSAR'DAN GELEN KURTARMA EKİPLERİ DE KATILDI


Uşak Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen deprem tatbikatı heyecanlı anlara sahne oldu. Denizli, Afyonkarahisar ve Kütahya illerinden gelen ekiplerinin de katıldığı tatbikata özel eğitimli iki adet arama köpeği ile yerel tiyatrocularda katıldı.
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün koordinesinde Durak Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm alanında bulunan 13. Sanayi Sokak'ta gerçekleştirilen bölgesel deprem tatbikatında ekipler tam not aldı. Tatbikatı Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, İl Garnizon Komutan Vekili Osman Tobbaş, İl Emniyet Müdürü Cafer şahin, daire müdürleri ve vatandaşlar izledi.
Tatbikat, temsili olarak 30 saniye süren deprem sireni ile başladı. Ardından senaryoya depremde enkaz altında kalan vatandaşlar, arama kurtarma ekiplerince kurtarıldı ve deprem nedeniyle çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü. Enkaz altında bulunan yaralılar ise özel eğitimli arama köpekleri ile arandı. Enkaz altındaki yaralılarda ekipler tarafından kurtarılarak sedyelerle ambulanslara taşındı. Tatbikatta Uşaklı yerel tiyatrocular da gönüllü olarak yer aldı. Tatbikat sırasında enkaz altındaki yaralıların kurtarılması için tiyatrocuların yaptıkları yakarış gerçeğini aratmadı. Senaryo gereği yakınları enkaz altında olanlar deprem alanından polis tarafından uzaklaştırıldı. Kimyasal gaz salgınına karşı ise Afyonkarahisar ilinden gelen NBC ekipleri özel kıyafetleriyle dezenfekte çalışması yaptı.
Binalarda mahsur kalanlar ise Sivil Savunma ekipleri tarafından sedye ve halatlarla aşağı indirildi. Uşak Valisi Özdemir Çakacak, tatbikat sırasında amatör telsizciler tarafından sağlanan iletişim imkanı sayesinde tatbikatta görev alan ekipleri denetledi.
Vali Özdemir Çakacak tatbikat sonrası yaptığı konuşmada, 4 ilin kurtarma ekiplerinin katıldığı tatbikatın başarıyla tamamlandığını ifade ederek şunları söyledi; “Asrın afeti dediğimiz Marmara depremi 45 saniye sürmüştü. O 45 saniye yaşayanlar için deprem 45 gün gibi gelmiştir. Yaptığımız bu tatbikatlar afetlere hazırlık amacını taşımaktadır. Afetlerle mücadele sadece deprem ve afet sonrası kurtarma çalışmalarından ibaret değildir. Önemli olan afet olmadan önce alınan önlemlerdir. Bu önlemler kurtarma çalışmalarından çok daha önemlidir. Bu tatbikata katılan tüm ekiplerimizi yürekten kutluyorum”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com