Nefes kesen operasyonun perde arkası!

Nefes kesen operasyonun perde arkası!
Teröristin kimliği bulundu. kentkart’tan ev adresi belirlendi ve baskın yapıldı. Evdeki izler üzerine operasyona karar verildi

İskeledeki kamera görüntülerini inceleyen polis, eylemcinin arkadaşına ait Kentkart’la deniz otobüsüne bindiğini tespit etti. Kentkart’tan ev adresi belirlendi ve baskın yapıldı. Evdeki izler üzerine operasyona karar verildi

Milliyet gazetesinden Tolga Şardan'ın haberine göre; İzmit - Karamürsel seferini yapan Kartepe adlı deniz otobüsünün kaçırılmasının ardından başlayan ve eylemcinin öldürülmesiyle sona eren gerilim dolu süreçle ilgili yeni bilgiler elde edildi. Eylemci Mensur Güzel’in üzerinde çıkan Emrah Kaplan adlı sahte kimlikten yola çıkan polis, zanlının Kartepe’ye arkadaşına ait Kentkart ile bindiğini, evde patlayıcı düzeneği hazırladığını belirledi ve bu gelişmeler üzerine operasyon için düğmeye basıldığı öğrenildi. Gerilimli süreç şöyle gelişti:  Kaçırılma olayının gerçekleşmesiyle birlikte denizde sıkı takip başlatılırken, Kocaeli Emniyeti’ne bağlı Terörle Mücadele ve İstihbarat şubelerine bağlı ekipler de deniz otobüsünün hareket ettiği iskele çevresinde yoğun araştırmaya girişti. İskeledeki güvenlik kamerası görüntülerinin incelenmesi sırasında polis, bazı şüpheli yolcuların isimlerini belirledi.

Kullandığı Kentkart ipucu oldu

Bu isimlerle ilgili ayrıntılı araştırmalarda, eylemci Mensur Kaplan’ın birlikte ev tuttuğu arkadaşına ait Kentkart’ı kullanarak deniz otobüsü seferine katıldığı anlaşıldı. Bu tespit üzerine polis, Kentkart kayıtlarından şüphelinin adresini belirledi ve bu adrese 04.30 sıralarında baskın yaparak, evde bulunan 3 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerden birisinin zanlının ev arkadaşı olduğu, diğerlerinin söz konusu ev arkadaşının arkadaşları olduğu saptandı. Polis, çöpte bazı patlayıcı madde yapımında kullanılan malzeme artıklarını buldu. Ayrıca, ev arkadaşı, eylemcinin patlayıcıyı evde kendisinin hazırladığını polise anlattı.

Önce Başbakan’a bildirdi

Bu tespitlerin ardından gelişmeler Van Erciş’te bulunan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e aktarıldı. Bakan Şahin saat 05.00 sıralarında önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la, sonra da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile görüşerek düğmeye bastı.

SAT timi girdi

Bakan Şahin’in İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya verdiği talimat üzerine, 05.45 sıralarında sadece SAT komandolarından oluşan bir tim, deniz otobüsüne yakıt ve yiyecek yüklemesi yapıldığı sırada yolcu kılığında içeri girmeyi başardı. Kısa bir inceleme ve değerlendirme yapan SAT (Sualtı Taarruz) komandoları, deniz otobüsünün ön kısmındaki kaptan ve çarkçıbaşının bulunduğu bölüme sızdı.  Komandolar, üzerinde taşıdığı bombayı patlatmasını engellemek amacıyla eylemci Güzel’i vurarak etkisiz hale getirdi. Kaptan ve çarkçıbaşının şaşkın bakışları arasında gerçekleşen operasyonda komandolar kendilerini tanıtarak operasyonun bittiğini açıkladı. Özel harekat timlerinin ise deniz otobüsünün çevresinde güvenlik önlemi aldığı öğrenildi.

Poliste iki kaydı var

Emrah Kaplan sahte kimliğini kullanan eylemcinin, Diyarbakır’ın Kulp ilçesi nüfusuna kayıtlı, 1984 doğumlu Mensur Güzel olduğu parmak izinden tespit edildi. Daha önce iki kez gözaltına alınan Güzel hakkında, PKK’da örgütsel faaliyette bulunmak, yardım ve yataklıktan adli işlem yapıldığı anlaşıldı.

Güvenlik zafiyeti

Bu arada, son dönemde artan terör eylemi riskine rağmen deniz otobüsü iskelesinde yeterli güvenlik önlemi olmadığı görüldü. Eylemcinin beraberinde getirdiği bomba düzeneği ile kolayca iskeleden deniz aracına bindiği saptandı. Deniz otobüsüne binmek isteyen yolcuların sadece karta basarak geçiş yaptığı, x-ray sisteminin bulunmadığı belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com