"Nefret Suçu" Yasası Onaylandı, İlk Suçu Kim İşledi?

"Nefret Suçu" Yasası Onaylandı, İlk Suçu Kim İşledi?
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "nefret suçunu" yasal olarak tanımlayan Demokratikleşme Paketini dün akşam onayladı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti'nin hazırladığı yasaya göre artık "dil, ırk, milliyet, renk, cinsiyet, engellilik, siyasi düşünce, felsefi inanç, din veya mezhep farklılığından kaynaklanan nefret  nedeniyle; bir kişiye ayrımcılık yapmanın cezası 1ila 3 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. 

HAMZAÇEBİ: "YASA ONAYLANDI, BAŞBAKAN NEFRET SUÇU İŞLEDİ"

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, ilginç bir rastlantıya dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Gül'ün yasayı dün onayladığını, aynı gece Başbakan Erdoğan'ın katıldığı bir TV programında  Şia Mezhebi'ne ilişkin yorumlarda bulunduğunu anlattı. 

ERDOĞAN'DAN CEMAATE, "ŞİA" BENZETMESİ

Başbakan'ın sözleri karşısında üzüntü duyduğunu ve irkildiğini söyleyen Hamzaçebi, "Yasanın onaylandığı gün Başbakan nefret suçu işliyor. Cemaati kast ederek; 'Bunlar Şia'dan da kötü' diyor. Yani 'Şia çok kötü, bunlar Şia'dan da kötü' Bu tam bir nefret suçudur." ifadelerini kullandı.

CHP'Lİ ÖZGÜNDÜZ: "ERDOĞAN HALKI DÜŞMANLIĞA SEVK EDİYOR"

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz de yazılı açıklama yaparak Erdoğan'ı eleştirdi. 
Özgündüz; "Erdoğan, mezhepçi, ayrıştırıcı, kindar ve kirli zihniyetini bir kez daha ortaya koyarak İslam dininin temel iki mezhebinden biri olan Şia mezhebini tahkir ve tezyif ederek TCK'nın 216’ncı maddesinde yazılı olan ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçunu işlemiştir. Bu zatın söz konusu TV programında cemaatle ilgili değerlendirme yaparken söylediği; ‘Bunların bir defa üç tane önemli hasleti var, takiye var, yalan var, iftira var, üçünün neticesi fitne var, fesat var, bunlar Şia’yı geçmiş vaziyette. Şia bunların eline su dökemez’ şeklindeki sözleri ülkemizde yaşayan Şia/Caferi inancına sahip yurttaşlarımızı derinden yaralamıştır.” dedi. (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com