Netanyahu'nun ABD ziyareti

Netanyahu'nun ABD ziyareti
İsrail Başbakanı Netanyahu:"Ziyarette, İran'ın nükleer silahlara sahip olmasının engellenmesi, Filistin ile yürütülen müzakerelerindesteklenmesi, ekonomik destek ve İsrail turizminin teşvik edilmesi konuları görüşülecek

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, mart ayında gerçekleştireceği ABD ziyaretinde, "İran'ın nükleer silahlara sahip olmasının engellenmesi, Filistin ile yürütülen müzakerelerin desteklenmesi, ekonomik destek ve İsrail turizminin teşvik edilmesi" konularının görüşüleceğini belirtti.

Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi'nin İsrail Meclisi Knesset'te gerçekleştirdiği toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, Netenyahu'nun ABD ziyaretinde ele alınacak konulara ilişkin bilgi verdiği kaydedildi.

Açıklamada, ABD ziyaretinde Başkan Barack Obama ile bir araya gelecek Netanyahu'nun başta İran'ın nükleer silah elde etmesinin engellenmesi olmak üzere 4 ana konuyu gündeme getireceğini söylediği belirtildi.

Netanyahu'nun "İran'ın siyasetinde herhangi bir değişiklik olmamıştır. İran, suçsuz insanları öldürmeye, insan haklarını ihlal etmeye ve Suriye'de Esed rejiminin işlediği katliama destek vermeye devam ediyor" sözlerine yer verilen açıklamada, Netanyahu'nun bir kez daha İran'ı nükleer silah elde etmeye çalışmakla suçladığı kaydedildi.

İsrail Başbakanı'nın ABD ziyaretinde ele alınacak bir diğer konunun Filistin ile yürütülen müzakereler olduğuna işaret ettiği, müzakerelerin sürdürülmesi konusunda gösterdikleri çabayı devam ettireceklerini ancak Yahudi halkının vatanı üzerindeki tarihi hakları, mevcut problemin gerçekçi bir şekilde çözülmesi, Filistinlilerin "geri dönüş hakkı" şeklinde isimlendirilen meselenin kaldırılması konularında ısrarlı olacaklarını ifade ettiği aktarıldı.

Netanyahu'nun ayrıca ABD ziyaretinde başta teknoloji olmak üzere İsrail ekonomisinin desteklenmesi ve İsrail turizminin teşvik edilmesi konularını da gündeme getireceğini dile getirdiği belirtildi.

İsrail ile Filistin arasındaki barış müzakereleri, İsrail'in Batı Şeria ve Kudüs'teki yerleşim faaliyetlerini durdurmayı reddetmesi üzerine 2010 Ekim ayında kesilmiş, daha sonra ABD'nin aracılığıyla 2013 Temmuz ayında yeniden başlamıştı. ABD arabuluculuğunda yürütülen görüşmelerde çözüm bekleyen meselelerin başında "4,5 milyon Filistinli mültecinin durumu, 1967 sınırlarına dönülmesi ve Kudüs'ün statüsü ve paylaşımı" gibi konular yer alıyor.

Muhabir: Musad Hayri
Yayınlayan: H. İbrahim Uyar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com