Netanyahu'nun Türk Uçaklarını Ziyareti!

Netanyahu'nun Türk Uçaklarını Ziyareti!
Türk yangın söndürme uçaklarını ziyaret eden İsrail Başbakanı Netenyahu, Türk itfaiyecilere de teşekkür etti..

İsrail'in Hayfa kenti çevresinde yaklaşık 30 saattir devam eden orman yangınının söndürülmesi için süren çalışmalara yurtdışından yardım gönderen ilk ülke Türkiye oldu. Başbakan Erdoğan'ı telefonla arayarak teşekkür eden Netanyahu, yardıma gelen Türk uçaklarını Ramat David askeri hava üssünde ziyaret etti.

netanyahu_turk_ucaklarini_ziyaret_etti.jpg

TÜRK UÇAĞINA BİNDİ
Netanyahu ayrıca, Türkiye'nin gönderdiği yangın söndürme uçaklarını Ramat David askeri üssünde ziyaret etti. Netanyahu uçaklardan birine bindi, Türk itfaiyecilere de bizzat teşekkür etti.

10 ÜLKEDEN 24 UÇAK
Edinilen bilgiye göre yangın söndürme çalışmalarında yardımcı olmak üzere 10 ülkeden beklenen 24 uçağın bir bölümü, Türkiye'ninkiler de dahil olmak üzere İsrail'e ulaştı.

Son verilere göre Türkiye, Rusya, Bulgaristan, İspanya, Güney Kıbrıs'tan ikişer, Yunanistan'dan 5, Fransa'dan 4, İngiltere'den 3, Hırvatistan ve Azerbaycan'dan birer uçağın söndürme çalışmalarına katılması bekleniyor. Ürdün ise 3 itfaiye ekibi gönderiyor.

Bu arada İsrail Hava Kuvvetleri, yangın söndürme çalışmalarına katılan uçakların rahat çalışmalarını sağlamak amacıyla Hayfa hava sahasını uçuşa kapattı.

NATO YARDIMINI TÜRKİYE ORGANİZE EDECEK
Öte yandan yangına NATO'nun yapacağı yardımı Türkiye'nin organize edeceği bildirildi.

ALMANYA: TÜRK UÇAKLARI BİZİM ARACILIĞIMIZLA GÖNDERİLDİ

Öte yandan Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Almanya'nın aracılığıyla Türkiye'nin, İsrail'in kuzeyindeki yangının söndürülmesine yardımcı olmak amacıyla 2 yangın söndürme uçağı gönderdiğini söyledi.

Seibert bugün Berlin'de yaptığı açıklamada, İsrail'in Almanya'dan yangın söndürme uçağı istediğini, ancak Almanya'da sadece yangın söndürme helikopterleri bulunduğunu ve bunların yangın bölgesine gönderilmesinin çok uzun zaman alacağı düşüncesiyle Alman hükümetinin Türkiye'den İsrail'e yangın söndürme uçağı göndermesi isteğinde bulunduğunu belirtti.

Türkiye'nin de bu isteği kabul ederek, bölgeye 2 uçak gönderdiğini ifade eden Seibert, söz konusu uçakların sabah saatlerinde yangın bölgesine ulaştığını ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de Netanyahu'ya yangından ve çok sayıda insanın hayatını kaybetmesinden dolayı duyduğu üzüntüyü bildirdiğini belirten Seibert, Merkel'in İsrail'e yardım vaadinde bulunduğunu, Almanya'nın bu ülkeye itfaiyeci donanımı ve özel yangın söndürücü malzeme göndereceğini sözlerine ekledi.

ALMANYA'DAN İSRAİL'E TAZİYE MEKTUBU
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'a gönderdiği taziye mektubunda, yangında çok sayıda insanın ölümünden ve büyük maddi zararın meydana gelmesinden duyduğu üzüntüyü ileterek, Almanya'nın bu kötü gününde İsrail'in yanında olduğunu, Alman hükümetinin yangının söndürülmesine yardımcı olacağını belirtti

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com