Netanyahu'ya yeni rezidans ve uçak

Netanyahuya yeni rezidans ve uçak
İsrail Bakanlar Kurulu, Netanyahu için başbakanlık konutu olarak kullanmak üzere yeni bir rezidans yapımı ve uçak alımı kararını onayladı

KUDÜS (AA) - İsrail Bakanlar Kurulu, Başbakan Binyamin Netanyahu için başbakanlık konutu olarak kullanmak üzere yeni bir rezidans yapımı ve uçak alımı yönündeki teklifi onayladı.

Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde konuşan Netanyahu, Arap-İsrail savaşları sırasında toprakları elinden alınarak sürgün edilen Filistinlilerin hak iddia etmelerinin önüne geçmek amacıyla "İsrail’in bir Yahudi devleti olduğu yönünde yasa" çıkarmaya hazırlanan hükümetin kararını savundu.

Netanyahu, şunları söyledi:

“İsrail devleti, Yahudi ve demokratik bir devlettir. Temel hukuk, devletin demokratik yönüne tam ifade tanır. Bunu İsrail’de yaşayan her vatandaşa eşit haklar sağlayarak yapıyoruz. Temel yasalar iki ana kanun aracılığıyla yapılır. Temel hukuk, insanlık onuru ve özgürlüktür.”

İsrail devletinin Yahudilerin bir ulus devleti olduğunun temel hukuklarında tam olarak ifade edilmediğine işaret eden Netanyahu, “Yeni hazırlanan yasa taslağı bu anlamı sağlayacaktır. İsrail’in bayrak, marş, dil ve ulusal tecrübeleri gibi temel bir kanun olma niteliğini taşıyacaktır” dedi. 

Netanyahu ayrıca yeni hazırlanacak kanunla ülkede Yahudi olmayanların da bu yasada eşit haklara sahip olacağını ancak ülkenin bir Yahudi devleti olduğu ifadesinin yer alacağını sözlerine ekledi.

- Yeni uçak, yeni ev 

Bakanlar Kurulu toplantı sonunda, Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Netanyahu’ya resmi seyahatlerinde kullanmak üzere yeni birer özel uçak alınması kararını onaylarken;  Netanyahu için başbakanlık konutu olarak kullanmak üzere yeni bir rezidans inşa edilmesini de karara bağladı.

Öte yandan toplantıda İsrail vatandaşlarının her yıl ödemek zorunda olduğu 300 şekellik (160 TL) TV lisans vergisinin gelecek yıldan itibaren kaldırılması kararı alındı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com