Nevin Yanıt'a 2 yıl men

Nevin Yanıt'a 2 yıl men
Türkiye Atletizm Federasyonu, doping şüphesiyle daha önce incelemeye aldığı milli atlet Nevin Yanıt ile ilgili kararını açıkladı.
Türkiye Atletizm Federasyonu Disiplin Kurulu, Avrupa şampiyonu milli atlet Nevin Yanıt’a doping kullandığı gerekçesiyle 2 yıl yarışlardan men cezası verdi.
 
DİSİPLİN KURULU'NUN DOPİNG İDDİALARINA 'YANIT'
 
Türkiye Atletizm Federasyonu Disiplin Kurulu, gündemindeki konuları görüşmek üzere 27 Ağustos 2013 Salı günü toplandı.
Disiplin Kurulu Başkan Vekili Av. İhsan Yeşilyurt’un başkanlık yaptığı toplantıya üyeler Av. Yasin Bahadır Akyürek ve Av. Doç. Dr. Devrim Güngör katıldı.
Türkiye Atletizm Federasyonu Disiplin Kurulu, yaptığı toplantı sonucunda milli atlet Nevin Yanıt’a A ve B numunesinde yasaklı madde bulunmasından dolayı 2 yıl yarışmalardan men cezası verdi.
 
NEVİN YANIT İLE İLGİLİ GEREKÇELİ KARAR
 
Uluslararası Atletizm Birliği (IAAF)’dan alınan yazıda, milli atlet Nevin Yanıt’ın, 8 Şubat 2013 tarihinde Düsseldorf’da katıldığı P.S.D. Bank Yarışması’nda verdiği idrar örneklerinde yasaklı madde çıktığı belirtilmişti.
B numunesi de pozitif çıkan Nevin Yanıt’ın savunmaları Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu’na gönderilmiş, Nevin Yanıt’ın savunmalarının değerlendirilip Disiplin Kuruluna görüş belirtilmesi istenmiştir.
Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu’ndan alınan görüşler, Disiplin Kurulunca değerlendirilmiş ve Atletizm Disiplin Talimatı’nın 36. maddesinin 1-a bendi i fıkrası uyarınca 2 yıl yarışmalardan men edilmesine karar verilmiştir. 
 
FEDERASYON BAŞKANI YILDIRIM: NEVİN SUÇSUZ
 
Türkiye Atletizm Federasyonu Disiplin Kurulu, Avrupa şampiyonu Nevin Yanıt'a A ve B numunesinde yasaklı madde bulunmasından dolayı 2 yıl yarışmalardan men cezası verdi. Karar sonrası konuşan Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Hüseyin Yıldırım, milli atletin bahsi geçen maddeyi kullanmadığını ve suçsuz olduğunu söyledi.
 
Yıldırım yaptığı açıklamada çıkacak kararı uzun zamandır beklediklerini vurgulayarak, "Soruşturma tamamlandı ve 2 yıl men kararı verildi. Nevin, kendisinin suçsuz olduğunu söylüyor. Bizde buna inanıyoruz ancak numunesinde bu madde tespit edildi” diye konuştu.
 
Konunun detayına indiklerini belirten Yıldırım, "Nevin’in madde kullanmasına neden olan durumları araştırdık. Madde kullanımında kötü amaçlı başka kişiler mi var, antrenörden mi kaynaklanıyor ya da atletin bir bağımlılığının olup olmadığına bakılacak" şeklinde konuştu.
 
Hüseyin Yıldırım, sporcuların dopingli çıkmasının kendisini çok üzdüğünü, ancak bu durumu sonlandırmak için gerekli çalışmaların yapıldığını belirtti. Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Yıldırım, doping olaylarının İstanbul’un Olimpiyat Oyunları adaylığını kötü etkilemeyeceğini de ifade etti.
 
Karar sonrası oldukça üzgün olduğu belirtilen Nevin Yanıt ise telefonlarını kapatarak kimseyle görüşmeme kararı aldığı ifade edildi.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com