Nevruz Kutlamaları

Nevruz Kutlamaları
Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Arı:

ANKARA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Ahmet Arı, nevruzu Bayramı'nın yenilenmenin, birliğin, beraberliğin, barışın sembolü olduğunu ve bunu milletçe coşkuyla kutladıklarını ifade etti.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Etlik Kampüsünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından "Ankara Nevruz Kutlama" etkinliği yapıldı. 

Burada konuşan Arı, Nevruz'un hayata yeni bir başlangıç getirdiğini olduğunu belirterek, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile nevruzu kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Arı, toprağın canlanışı, tabiatın yeni doğumlara ve berekete hazırlanışının büyük bir coşkuyla kutlandığını dile getirdi.

Nevruz'un bir bahar bayramı olduğunu kaydeden Arı, "Nevruz yenilenmenin, birliğin, beraberliğin, barışın sembolü ola geldi ve bunu milletçe coşkuyla kutluyoruz. Büyük oranda yabancı öğrencilerle özellikle nevruzun kutlandığı ülkelere kucak açmış olan bir üniversitemizle nevruzu kutlamanın ayrı bir sevincini yaşıyoruz" diye konuştu. 

Arı, bu şenliğin gelecek yıllarda daha etkin hale gelmesi için bakanlık olarak ellerinden geleni yapacaklarını da ifade etti.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan da nevruzu bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı ile kutladıklarını belirterek, yaklaşık 67 ülkeden gelen öğrencileri konuk ettiklerini söyledi. 

Nevruzun aslında binlerce yıldır çeşitli isimler altında kutlanan bir bayram olduğuna değinen Doğan, "Hayatın yeniden canlandığı bir gün olması sebebiyle toplumda da barış, kardeşlik ve huzur duygularının ifade etmek üzere binlerce yıldır kutlana gelmiştir" dedi. 

Etkinliğe katılan ğrencilerin büyük çoğunluğunun da nevruzun kutlandığı coğrafyalardan geldiğini belirten Doğan, ortak kültür ve zenginlikler yumağı olan bu anlamlı günün saygı, hoşgörü, birlik, dayanışma, kardeşlik gibi duyguların geliştiği bir bayram olması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından nevruz ateşinin yakılması, demir dövme ve yumurta tokuşturulmasıyla etkinlik sona erdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com