Nevruz kutlaması

Nevruz kutlaması
İstanbul Valisi Mutlu:

İSTANBUL (AA) - İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, YGS sınavının yapılacağı 23 Mart Pazar günü, Yenikapı ve Kazlıçeşme'de yapılacak etkinlikler nedeniyle yol kapatması yapılıp yapılmayacağına ilişkin olarak, "Sınavların başladığı, öğrencilerin sınava alınacağı son dakikaya kadar, yol kapatması işlemini o bölgelerde kesinlikle uygulamayacağız. Ondan sonraki saatte, sınava alınma saatinin bittiği andan itibaren yol kapatması yapacağız. O bölgede, trafik güvenliğiyle ilgili de, sınavları da düşünerek gerekli tedbirlerimizi çalışıyoruz" dedi. 

Valiliğin Topkapı Kültür Parkı'nda gerçekleştirdiği Nevruz Bayramı kutlamasına katılan Mutlu, törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Vali Mutlu, Nevruz'un, baharın başlangıcı ve çok özel bir gün olduğunu ifade etti. Türk dünyasıyla birlikte Ortadoğu, Kafkaslar ve Balkanlar'da, Nevruz'un kutlandığına vurgu yapan Mutlu, "Gönüller farklı bir neşeyle buluşuyor ve bütün bu geniş coğrafyada, herkes, bugün barış, güzellik, bereket, mutluluk ve huzur için dua ediyor. Nevruz aslında budur. Nevruz barıştır. Kırgınlıkların, kinin ve nefretin ortadan kaldırılması ve kucaklaşmadır" diye konuştu. 

Nevruz'u kutlayan Mutlu, "Diliyoruz ki, bu yıl başladığı gibi bitsin. Her gün kinin, nefretin ortadan kaldırıldığı, barışın gönüllere iyice yerleştiği, herkesin sevgiyle birbiriyle kucaklaştığı, mutluluklara vesile olan bir gün olsun. Her günümüz nevruz olsun" dedi. 

- Pazar günü yolların kapatılması konusu

Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile aynı gün, Yenikapı ve Kazlıçeşme'de yapılacak etkinliklerde yolların kapatılıp kapatılmayacağı yönündeki bir soru üzerine ise, Vali Mutlu, sınava öğrencilerin alınacağı son dakikaya kadar yolların kapatılmayacağını söyledi. 

Vali Mutlu şöyle konuştu:

"Sınavlara katılımla ilgili bölgelerde, sınava iştirak edecek çocukların sınava giriş saatleri boyunca, yol kapatması yapmayacağız. Sınavların başladığı, öğrencilerin sınava alınacağı son dakikaya kadar, yol kapatması işlemini o bölgelerde kesinlikle uygulamayacağız. Ondan sonraki saatte, sınava alınma saatinin bittiği andan itibaren yol kapatması yapacağız. O bölgede, trafik güvenliği ile ilgili de sınavları da düşünerek gerekli tedbirlerimizi çalışıyoruz."

Pazar günü Yenikapı'da, AK Parti'ye ait seçim çalışması olduğunu, Kazlıçeşme'de ise Nevruz kutlaması yapılacağını aktaran Vali Mutlu, iki toplantıya da yoğun katılım beklendiğini kaydetti. 

Sınava girecek gençlere başarı dileğinde de bulunan Mutlu, "Sınav saatleri itibariyle öğrencilerin sınavda rahat bir şekilde sorularını cevaplamaları konusunda, gürültü hassasiyetiyle ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek istiyorum. Zaten herkes bu konuda çok hassas" dedi.

- Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli getirilmesi

Twitter'in aktif kullanıcılarından biri olan Vali Mutlu'ya, Twitter'a tedbir amaçlı olarak erişim engeli getirilmesi hakkındaki görüşleri de soruldu. 

Mutlu, alınan tedbirler mahkeme kararı olduğu için, konuyla ilgili herhangi bir değerlendirme yapmasının doğru olmayacağını dile getirerek, şunları söyledi:

"Gerekçeleri zaten orada ifade edildiği için, o gerekçeler doğrultusunda fazlaca bir şey söylemek gerekmez diye düşünüyorum. Evet Twitter'i ben de kullanıyorum. Hepimiz kullanıyoruz Twitter'i. Galiba Twitter takipçileri ve Twitter'in da bu konuyla ilgili alacağı tedbirler çerçevesinde kısa süre içerisinde, tekrar bu sosyal medya alanının açılması noktasında herkesin bir beklentisi olacaktır. Fakat Twitter'in bu konuda alması gereken bazı tedbirler olduğu da net gözüküyor."

Gazetecilerin, farklı yöntemler kullanarak Twitter'e girip girmeyeceğini sorması üzerine, "Bilemiyorum. Face'i (facebook) kullanmaya devam ediyorum. Benim Face'im var. Ben Face'den yazışmaya devam ediyorum, mesajlarımı yine paylaşıyorum" dedi.

- Valiliğin Nevruz kutlaması

Nevruz kutlamasına, İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet, 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanı, Tuğgeneral Kemal Başak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan Başkonsolosları ile çeşitli dernekler, kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler katıldı. 

Hüseyin Avni Mutlu ve beraberindekiler kutlamalar çerçevesinde demir dövdü, yumurta tokuşturdu ve Nevruz ateşini yaktı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com