Nevruz kutlaması

Nevruz kutlaması
Bulgaristan'da Kürt, Arap ve İranlı sığınmacılar Nevruz Bayramı'nı birlikte kutladı

SOFYA (AA) – Bulgaristan'da yaşayan Kürt, Arap ve İran kökenli sığınmacılar Bulgar Kızılhaç Teşkilatı’nın ev sahipliğinde düzenlenen törende Nevruz Bayramı’nı birlikte kutladı.

Kızılhaç Teşkilatı'nın başkent Sofya’daki merkez binasında yapılan etkinlikte üç ayrı grup, aynı günde hem Nevruz Bayramı’nı hem de yılbaşı ve Anneler Günü'nü kutlamış oldu.

Kızılhaç'ın Mülteciler Dairesi Başkanı Mariana Stoyanova, 21 Mart’ta Afgan, İranlı ve Kürtlerin Nevruz Bayramı'nın mutluluğunu yaşarken, İranlıların kendi yılbaşı gününü, Arap dünyasının ise Anneler Günü'nü kutladığını söyledi.

Bulgar Kızılhaç Teşkilatı Genel Başkanı Hristo Grigorov da "Bir yılda üç ayrı bayramın aynı zamana denk geldiğini görüyoruz. Bu güzel olaylar hepimizi çok mutlu etti. Kızılhaç olarak 2005 yılından bu yana nevruz kutlamalarına ev sahipliği yapmaya çalışıyoruz. Bugün hayal, umut ve ideallerimizin birleştiğine inanıyorum. Bulgaristan’ın başlıca devlet kurumlarının bu etkinliğin arkasında olmasından dolayı mutluluk duyuyorum" dedi.

Bulgaristan Mülteciler Ajansı Genel Müdürü Nikolay Çirpanliev ise bir çok ülkede sıkıntılardan kaçan sığınmacıların Bulgaristan’da barınak aradıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Suriye topraklarından kaçıp bizim topraklarımıza sığınan mülteciler, acı ve ıstıraplarını yanlarında taşırken, beraberlerinde kendi güzel örf ve adetlerini de getirdiler. Ateş yakma, kötü ruhları kovma törenleri içeren bu adetler bizlerde de yaşanır. Ortak birçok yönümüz var. Sosyal medya dünyayı küçük bir köye dönüştürdü. Hümanizme ve yaratıcılık artık çok rahat paylaşılabilir. Bulgaristan'da gökyüzünün altında 7000 sığınmacıya huzur vermeye çalışıyoruz."

Nevruz Bayramı dolayısıyla Sofya’nın Voenna Rampa semtinde bulunan ve büyük bölümü Suriyeli sığınmacılarından oluşan en kalabalık sığınmacı kampında da etkinlik düzenlendi. Bulgaristan İçişleri Bakan Yardımcısı Plamen Angelov ve Birleşmiş Milletler Bulgaristan Daimi Temsilciliği yetkililerinin katıldığı resmi törenin ardından Kürt, Arap ve İran mutfağına ait yemeklerin sunumu ile hazırlanan bir resepsiyon verildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com