Nevruz’a özel patlayıcı yaptılar

Nevruz’a özel patlayıcı yaptılar
Maltepe'de dün gözaltına alınan PKK'lı 11 kişinin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda patlayıcı bulundu.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, dün sabah Maltepe'de 260 polisin katılımıyla düzenledikleri operasyonda PKK'lı 11 kişiyi gözaltına almıştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen zanlıların arasında PKK Öz Savunma Birlikleri Türkiye sorumlusu S.E. (25) de bulunuyor.

ÇOK SAYIDA PATLAYICI YAKALANDI

Bu kişilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 13 kilo 43 gram kimyasal patlayıcı madde, 6 adet metalden yapılmış yönlendirici bomba dış kabı, 23 adet sigara ve plastik kalem içerisine gizlenmiş fünye, çocuk bezi içerisine gizlenmiş patlayıcı madde, yapıştırıcı tüp içerisine gizlenmiş patlayıcı madde, 3 adet cep telefonu ile hazırlanmış bomba düzeneği, 10 adet bomba düzeneğinde kullanılmak üzere hazırlanmış cep telefonu, 9 adet sim kartı, bomba yapımında kullanılan araç gereç, 2 tabanca, 10 mermi, 2 şarjör, 1 el telsizi, bol miktarda örgütsel doküman, dijital malzeme ele geçirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde yapılan sorgulamada zanlıların arasında 1 Mart akşamı Şişli'de bir marketin içerisinde meydana gelen patlamanın ve Bağcılar'da bir market önüne bırakılan ses bombasının faillerinin de bulunduğu öğrenildi. Bu patlamanın talimatının da gözaltında bulunan PKK Öz Savunma Birlikleri Türkiye Sorumlusu S.E. (25) tarafından verildiği bildirildi.

PATLAYICILAR SİGARA İÇİNE

Yetkililer, ele geçirilen patlayıcılarla 23 ayrı patlama gerçekleştirilebileceği ifade edildi. Zanlıların dikkat çekmemek için patlayıcı fünyelerini plastik kalem içinde, patlayıcıları ise çocuk bezi içinde sakladığı belirtildi. Şüphelilerin x-ray cihazında ötmediği için patlayıcıları sigaraların ve yapıştırıcı tüplerin içine yerleştirdiği ve rahatlıkla x-ray cihazından geçirebildiği bildirildi. Patlayıcı yüklü sigaraların konulduğu sigara kutusu içine cep telefonu düzeneği kurulduğu ve istenildiği anda kutu içerisindeki sim karta ait gsm numarası aranarak patlamanın gerçekleştirildiği öğrenildi. Ayrıca bir sigara kutusundaki patlayıcının 1.5 el bombası etkisinde olduğu öne sürüldü.
Yetkililer, örgüt üyelerinin amacının 21 Mart Nevruz kutlamalarında patlama yapmak olduğunu belirtti. Nevruz kutlamalarında kan dökmek amacında olduğu belirtilen şüphelilerin ikinci hedefinin ise halkın kalabalık olduğu alışveriş merkezleri olduğu belirtildi.

(SRK)
 
 
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com