New York Times'dan CHP'ye Uyarı!

New York Times'dan CHP'ye Uyarı!
New York Times gazetesi CHP'ye genel seçime kadar 'Kemalizmi moderleştirerek AKP'ye meydan okuma' önerisinde bulundu. Gazete referandum sürecinde toplumda yaşanan kutuplaşmaya dikkat çekti..

Türkİye'dekİ anayasa referandumunun ardından CHP'nin durumu yurtdışında da tartışılıyor. New York Times gazetesi, Türkiye'deki kutuplaşmaya dikkat çeken yazısında 'Türk muhalefetinin güncellenmeye ihtiyacı var' başlığını kullandı.
Gazete 'Türk anayasasını değiştirmeye yönelik pazar günü referandumu öncesi söylem o kadar keskin ve toplum o kadar kutuplaştı ki iş dünyasının bazı önde gelen üyeleri, şiddet patlamasından korktular' diye yazdı.

Bu çerçevede TÜSİAD Brüksel Temsilcisi Bahadır Kaleağası'nın 'Çok tehlikeli bir durumdu' sözlerini de aktaran gazete, kampanya sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TÜSİAD'ı 'bertaraf etmekle tehdit ettiği'ni de belirtti.

'Tabanı, kırsal nüfusun yanı sıra zengin girişimcilerini de içeren AKP, sosyal olarak daha muhafazakar bir toplum istiyor, CHP ise, kendisini Kemaliz'min gerçek mirasçısı olarak görüyor' denilen analiz şöyle devam etti: 'Ancak analistler, CHP'nin yapması gereken, referandum yenilgisi ve anayasa değişikliklerine ilişkin kaygılar üzerinde durmak yerine gelecek yıldaki seçimlere kadar süreyi Kemalizm'i modernleştirmek ve AKP'ye meydan okumak için kullanmaktır.' 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com